Popüler ROM geliştiricisi Cyanogen bitti, yerine LineageOS geliyor!

banner186

Android işletim sistemi için geliştirdiği özel ROM versiyonu CyanogenMod ile milyonlarca cihaza yeni Android sürümlerini ulaştıran Cyanogen, kapatma kararı alarak, Lineage OS adıyla devam edeceğini duyurdu.

Popüler ROM geliştiricisi Cyanogen bitti, yerine LineageOS geliyor!
Müşteri Hizmetleri 10 Ocak 2017 Salı 16:45

banner192

Android işletim sistemi kullanan ve cihazını kurcalamayı seven deneyimli tüm kullanıcıların bildiği Cyanogen firması, Google'ın ve cihaz üreticilerinin haricinde ROM geliştiricileri arasında en büyük olanı ve hatta bir çok üreticinin dahi "ki bu na Google da dahil" artık destek vermediği akıllı telefon modellerine CyanogenMod isimli ROM'larıyla yeni Android sürümlerini vererek gönülleri fethetmişti.

Android'in çıktığı ilk günlerden bu yana ortalıkta olan Cyanogen, şimdi yapısal olarak sorunlar yaşadığı için isminden feragat etmek zorunda kaldı.

Cyanogen Nedir? Nasıl Kurulur? başlıklı yazımız bilgi edinmenizi sağlayabilir. Yapısal sorundan kasıt, firmanın eski CEO'larının atmış olduğu, firmayı kısır bir döngüde sıkıştıran imzalardan ibaret olsa da, yüzmilyonlarca dolar değerinde olan marka bir çırpıda yok olmuş oldu.

Popüler ROM geliştiricisi Cyanogen bitti, yerine LineageOS geliyor!

Microsoft gibi firmaların da milyonlarca dolar yatırım yaparak güçlendirdiği Cyanogen'in CEO'ları Steve Kondik ve Kirt McMaster, OnePlus firmasıyla Hindistan'ta cihazların CyanogenMod ile satılmasına yönelik tek distribötlük veren attıkları imza ve sonrasında yaşananlar ile birlikte, CEO'ların Google'a dakka başı tehditler savurarak, "hedefimiz Google'sız bir Android" demeleriyle hat noktalara çıkan popülerlikleri, bir anda söndü. Bunun sebebi elbette basit, çok konuşmayacaksınız kardeşim. İşini iyi yapıyorsun, yap. Ancak sen gidip Microsoft'tan aldığın destekle ekmeğini yediğin Android'in yapımcısı Google'a savaş açarsan, üstelik Google'ın uygulamalarını kaldırıp Microsoft'un uygulamalarını önyükleme yoluna giderek tezini de çürütürsen, böyle madara olursunuz.

LineageOS (Lineage Android) Peki Cyanogen'in sonu ne olacak diyenler için, üzülmeyin firma yoluna LineageOS (Lineage Android) dağıtımıyla devam edecek. Yakın zaman içinde yeni isimle ROM'ların indirilebileceği web sitesi de faaliyete geçecek ve serbest geliştiriciler de yeni ROM'larını Lineage OS üzerinden paylaşmaya başlayacaklar.

LineageOS nedir

Cyanogen kapatıldı mı LineageOS nedir

Şimdilik yeni oluşumu aşağıdaki kaynaklardan takip edebilirsini; Twitter: @LineageAndroid Facebook: Lineage Android page Google+: +LineageOS Website: LineageOS.org ( LineageOS nedir ) Umarız bu sefer, yemek yediği tabağı düzgün kullanır ve aynı hatalara düşmezler!

banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×