Android için 64-bit Desteği Uzak Görünmüyor!

Andronova

iPhone 5S’in 64-bit desteği sunan ilk mobil cihaz olmasıyla birlikte, söz konusu destek mobil dünyasında sıklıkla dile getirilen bir durum oldu. Bir süre önce Samsung da resmi olarak bir sonraki telefonlarda 64-bit desteğinin yer alacağını bildirmişti. ARM Cortex-53, Cortex-57 ve Intel’in Bay Trail yongalarının 64-bit desteği sunuyor olması, üzerine bir de Samsung’un yaptığı açıklamaların eklenmesi 64-bit’in kısa süre içerisinde Android uygulamalarını destekleyeceğini ortaya koyuyor.

Linux çekirdeğine dayanan Android temelde 64-bit desteğini bünyesinde barındırıyor. Linux’un yıllardır 64-bit desteğini sunuyor olması bir nevi Android’i bu desteğe sahip olduğunu ortaya koymaktadır. ARM ve Intel tarafından oluşturan yeni nesil işlemcilerin 64-bit desteğe sahip olması ile desteğin Android uygulamalarda sağlanabilmesi için gerekli olan tek bir adım kaldı. Bu da; Android’in desteği işlev hale getirmesi.

Intel Geliştiriciler Forumu 2013’te bir sunum esnasında Intel işlemcilerin Android işletim sistemli cihazlarda 64-bit desteğini sunmaya hazırlandığını bildirildi. Resimde de görüldüğü üzere Intel’in yaklaşan Android cihazlar 64-bit desteğini geliştirdiğinden bahsedilmektedir.

Intel, 64-bit desteğinin Android 4.4 Kitkat ile geleceğini teyit etmedi ancak, son dönemdeki mobil işlemciler ve yapılan değerlendirmeler dikkate alında, desteğin Android 4.4 ile sunulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Intel Geliştiriciler Forumu 2013’te Android ve Chrome hakkında konuşma yapmak içinse sahneye Android-Chrome takım lideri Sundar Pichai çıktı. Bu gelişme de yonga üreticisinin, Android ekosisteminde varlığını artırmak istediğinin açık bir göstergesi olarak değerlendirildi.

64-bit-intel-chips-android-1

64-bit desteğinin Android 4.4’te yer alacak mı sorusunun cevabı için bir süre daha bekleyeceğiz, ancak önümüzdeki yıllarda mobil cihazlarda yer alacak yongaların büyük bölümünde 64-bit’in yer alacak olması, Google’ın işletim sisteminin gelecek sürümlerinde desteği sunmaya hazır olacağı ihtimalini yükseltiyor.

ilgili>> AndroidAuthority

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir