Android için Yepyeni Özel Bir ROM ile Tanışmaya Hazırlanın: OmniROM

blank

Android ekosisteminde kullanıcılar, sadece üreticinin sunduklarıyla yetinmeyip tablet ya da telefonlarını diledikleri gibi özelleştirebilir. Bunun için Google Play Store’da birçok Luncher uygulaması bulabilir ya da daha kapsamlı değişimler için cihazına özel ROM’lar yükleyebilirsiniz. Özel ya da Custom olarak adlandırılan ROM’larda ise CyanogenMod, Paranoid Android ve AOKP, platformun önde gelen geliştirici grupları olarak gösteriliyor. Çok yakında ise söz konusu geliştirici ekiplerin yanına bir yenisi daha eklenecek.

teknik destek

OmniROM olarak isimlendirilen yazılım ekibinde Android dünyasının öne çıkan geliştiricilerini görüyoruz. Bunlar; Samsung telefonlar için CF-Root dosyalarını hazırlayan ve kısa süre önce Galaxy Note 3 için bölge kilidine ReginLock adlı uygulaması ile çözüm getiren Chainfire, TWRP Recovery’nin geliştiricisi Dees_Troy ve CyanogenMod için Focal adlı kamera uygulamasını geliştiren ancak daha sonra anlaşmazlığa düşen Xplodwild. Focal kamera uygulamasının halihazırda Play Store’da ücretsiz olarak sunulduğunu hatırlatalım.

OmniROM ilk aşamada Nexus 4, Nexus 7 2012 ve 2013 versiyonları, Nexus 10, Oppo Find 5, Xperia Z ve Xperia Tablet Z. Yakın zamanda listeye daha fazla cihazın eklenmesi bekleniyor. Merak uyandıran OmniROM’da değiştirilebilir hızlı ayalar, Roadrunner modu (çizgi film karakterini mutlaka hatırlayacaksınızdır. Çakalın türlü yakalayamadığı kuş. Muhtemelen burada hızlı ya da jet çalışma modundan bahsediliyor), çoklu pencere (Samsung tarzında), Daydream geliştirmeleri, entegre performans kontrolü, çoklu çalışma alanı ve değiştirilebilir renkler gibi önemli özelliklere yer verilecek.

omnirom-1

XDA-Geliştiriciler Forumu‘nda konuya ilişkin bölüm açılırken, ROM’ların tam olarak ne zaman hazır olacağına dair ise herhangi bir açıklamaya yer verilmedi. Yazılımlara ilişkin gelişmeleri yine Omnirom.org adresinden takip edebilirsiniz.

omnirom-2

kaynak: AndroidAuthority

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!