Uygulama: Android için Yerli Üretim Tably Tarayıcı [İnceleme]

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Akıllı telefon ve tabletler için Android ekosistemi tam bir tarayıcı cenneti. Mobil cihaz üreticilerinin kendi telefon ya da tabletlerinde yer verdiği yerleşik tarayıcı uygulamaları hoşunuza gitmiyor ya da bunları kullanışlı bulmuyor olabilirsiniz. Bunu dert etmeye gerek yok, zira Google Play’de farklı özelliklerde onlarca tarayıcı mevcut. Android için Yerli Üretim

Bugün sizler için Google Play’de henüz yer alan çiçeği burnunda bir tarayıcı uygulamasını ele alacağız Tably Tarayıcı yerli üretim ve yanılmıyorsam Google Play’deki ilk yerli tarayıcı özelliğine sahip. CNT Interactive Haberleşme tarafından geliştirilen Tably Tarayıcı uygulaması sunduklarıyla bundan sonraki süreçte Android cihazınızda en sık kullandığınız uygulamalardan biri haline gelebilir. Şimdi dilerseniz uygulama indirelim ve inceleme bölümüne geçelim.

Android 2.2 ve üzeri sürümler tarafından desteklenen Tably Tarayıcı sadece 3.1MB dosya boyutuna sahip. Uygulama akıllı telefonuma yüklendikten sonra Tably Browser ismini aldı. Tarayıcıyı açtığımda ilk olarak bizlere uygulama hakkında önemli bilgiler gösteren bir yönerge karşımıza çıkıyor. Bu yönergeler aynı zamanda Ayarlar menüsünde de bulunmaktadır. Dilediğiniz zaman göz atabilirsiniz.

Android için Yerli Üretim

1

Yönergeleri bitirdikten sonra hoş, sadece ve kullanımı bir o kadar basit Tably Tarayıcının ana ekranıyla karşı karşıyayız. Bu bölümde önemli bir detay dikkatimizi çekiyor. Popüler birçok site bizler için bu bölümde kategorilere ayrılmış. Üst bölümde sahibinden.com, gittigidiyor.com,  tamindir.com ve izlenesen.com’un mobil siteleri; hemen altlarında ise Türkiye’nin en çok ziyaret edilen “Haber Siteleri”, “Spor Siteleri”, “Dizi ve Film Siteleri”, “Eğlence ve Resim Siteleri”, “Mobil Oyun Siteleri”, “Devlet Kurumu Siteleri”, “Yaşam ve Yemek Siteleri”, “Alışveriş Siteleri”, “Sözlük Siteleri”ni bulabilirsiniz. Dilerseniz bu bölümde “Ekle” butonunu tıklayarak yeni bir site, yeni bir klasör ya da yerleşik kategorilere yeni  bir site ekleyebilirsiniz.

2

Tably Tarayıcı basit bir arayüze sahip. Üst bölümde sırası ile arama motoru, adres yazma alanı, sekmeler ve menü butonları yer alıyor. Arama motorunu Yandex, Google, Bing ya da Yahoo olarak ayarlayabilirsiniz. Sekme bölümünü tıkladığınızda açık olan tüm sekmelerin alt alta sıralandığını görüyoruz. Sağ bölümde yer alan “X” işaretleriyle sekmeleri silmek mümkün.

Sekmeler arası geçişte can sıkıcı bir duruma değinmek istiyorum. Tarayıcı, sekmeye geçişte o sekmede açık olan sitenin yüklenmesi için her defasında bir süre bekletiyor. Dilerim ilerleyen günlerde yayınlanacak bir güncellemeyle bu durum düzeltilir.

5

Tably Tarayıcı’da ana ekranda sağa doğru kaydırma hareketiyle kayıtlı olan tüm link ve kategorilere ulaşmak mümkün. Sola doğru kaydırma hareketinde ise tarayıcı geçmişine erişiyoruz. Hazır bu bölümden söz ederken, geçmiş bölümünde ne yazık ki sadece bir linki silme özelliği mevcut değil. Her defasında tüm geçmişi silmek zorunda kalacaksınız.

Android için Yerli Üretim

3

Son olarak tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan ve içerisinde ayarların yer aldığı menüye göz atacak olursak; herhangi bir site açıkken bu bölümü tıkladığımızda alt bölümde ileri-geri butonları ortada ise web sitesini kaydetmek için favori butonu yer almaktadır. Yine bu bölümde Kaydet butonunu tıklayarak herhangi bir site, haber ya da makaleyi kaydedebilirsiniz. Daha sonra ise İndirilenler bölümünde kaydettiğiniz içeriği çevrim dışı da okuyabilirsiniz.

Herhangi bir içeriği sosyal mecralarda ya da bir arkadaşınıza göndermek için paylaş butonu bulunmaktadır. Tarayıcıyı özel kılan özelliklerden birine bu bölümde rastlıyoruz. Google Play’de ayrı bir uygulama olarak sunulan Qr Tarama, Tably Tarayıcı’da mevcut. Qr tarayıcı ile herhangi bir siteyi yazmadan sadece tarama yaparak girmek mümkün. Örnek herhangi bir gazete ya da dergide rastladığınız Qr kodunu bu bölümden taratarak girebilirsiniz.

4

Menü bölümde sadece sayfa içerisinde arama yapabileceğimiz bir arama butonu da mevcut. Burayı tıklayarak sadece site içerisinde herhangi bir bilgiyi arayabilirsiniz. Son Ayarlar’a göz attığımızda burada arama motoru, ülke, tarayıcı, Proxy ayaları ve kullanıcı yönergelerine erişim sağlanıyor.

Tably Tarayıcı’nın artılarından ve şimdilik eksiklerinden söz edecek olursak;

Artı özellikler

1. Çevrim dışı okuma özelliği

2. Ülkemizdeki en popüler sitelerin kategoriler halinde sunulması ve bu kategorilere yeni içeriklerin eklenmesi.

3. Tabii ki bar-kod okuyucu Qr tarayıcısı.

4. Tarayıcıda okuduğumuz bir içeriği ya da baktığımız bir görseli Paylaş butonu ile sosyal mecralara gönderme ya da Blueooth, mesaj, e-posta, Whatsapp gibi uygulamalarla arkadaşımıza gönderme.

5. Basit ve sade arayüz

6. Sayfa yüklemeleri gayet hızlı

Eksiklikler

1. Site ismi yazılırken öneriler sunulabilir. Sadece daha önce girilen siteler öneriler arasında yer alıyor.

2. Çerez ya da Java Script ayarları henüz mevcut değil.

3. Geçmiş bölümünde sadece bir ya da birkaç site silmek mümkün değil. Tamamını silmek zorundasınız.

4. Masaüstü bilgisayarda kayıtlı olan yer imlerini henüz aktaramıyoruz.

5. Sekmeler arası geçişte açık olan sitenin tekrar yüklenmesi

Son söz

CNT Interactive tarafından geliştirilen Tably Tarayıcı kullanımı oldukça basit ve hızlı-sade bir arayüz deneyimi sunmayı başarılıyor. İlerleyen dönemlerde yayınlanacak güncellemelerle daha kullanışlı bir hal almasını beklediğimiz Tably Tarayıcı şimdiden en sık kullandığım tarayıcılardan biri olmayı başardı diyebilirim. Tably Tarayıcı’yı Google Play’den indirebilirsiniz.

Alt bölümde Tably Tarayıcı için hazırlanan tanıtım videosuna göz atabilirsiniz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir