Android ile iOS ve Android 4.3 Jelly Bean ile iOS 7 Karşı Karşıya [Detaylı Karşılaştırma]

Andronova
11 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Değerli Andronova okurları,

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Geçtiğimiz günlerde tanıtımını ve karşılaştırmasını yaptığımız yeni iPhone 5S ile alakalı Samsung Galaxy S4 ve iPhone 5S Dev Kapışma [Detaylı Karşılaştırma] başlıklı yazımızı hatırlayacaksınız.

Kısa sürede büyük kitlelere ulaşan ve popüler olan yazımızda, bir çok yorumlar ve fikirler paylaşıldı. Bunlar arasında en çok tekrar eden ise, işletim sistemlerinin farklılığıydı. Biz de siz kullanıcılarımıza her iki işletim sisteminin ayrıntılı karşılaştırmasını yapmaya karar verdik.

Bu karşılaştırmada genel olarak iOS ve Android detaylarının yanı sıra, iOS‘un en son versiyonu iOS 7 ve Android‘in yeni versiyonu Android 4.4 KitKat henüz çıkmadığı için, Android’in en sondan bir önceki versiyonu olan Android 4.3 Jelly Bean karşılaştırması yapılacaktır.

Android Genel Özellikleri iOS Genel Özellikleri
Firma Google Apple
Altyapı Linux OS X
İlk versiyon 23 Eylül 2008 29 Temmuz 2007
Programlama Dili C, C++, Java C, C++, Objective-C
Kaynak Kodu Çeşidi Açık kaynak kodlu (kernel, arayüz ve bazı gömülü uygulamalar) Limitli (sadece kernel değiştirilebilir)
Kolay Bilgi Transferi Wi-Fi, Bluetooth ve NFC AirDrop ile Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden başka cihazlarla paylaşım desteği
Bileşenler Var Yok, (sadece bilgilendirme merkezide)
Personelleştirilebilme Herşey özelleştirilebilir, değiştirilebilir Limitli (sadece jailbreak ile)
Arayüz Dokunmatik Dokumatik
Mesaj Google Hangouts iMessage
Sesli Komut Google Now Siri
Harita Google Maps Apple Maps
İnternet Tarayıcı Google Chrome Mobile Safari
Görüntülü Sohbet Google Hangouts Facetime
Uygulama Marketi Google Play Store (1.000.000+ uygulama) Apple App Store (900.000+ uygulama)
Piyasa Pazar Payı Dünya genelinde akıllı telefonlarda %79,3 pazar payı Dünya genelinde %13,2 pazar payı
Desteklenen Dil Sayısı 32 dil seçeneği 34 dil seçeneği
Son Stabil Versiyon Android 4.3 Jelly Bean (01 Ağustos 2013) iOS 7 (01 Temmuz 2013)
Cihaz Üretici Firmaları Google, LG, Samsung, HTC, Sony, ASUS ve bir çok üretici firma Sadece Apple
Yeni/Gelecek Versiyon Android 4.4 KitKat iOS 7 (şuanda yayında)

Her iki işletim sistemi hakkında genel bir bilgiden sonra, şimdi de son versiyonları hakkında detayları verelim.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
Android 4.3 Jelly Bean ile
Gelen Yeni Özellikler
iOS 7 İle
Gelen Yeni Özellikler
Android Holo arayüzünde iyileştirmeler Yeni iOS arayüz
Bluetooth audio/video uzaktan kontrol profili (AVRCP) 1.3 desteği Yeni kontrol merkezi. Aşağıdan açılır menü şeklinde
OpenGL ES 3.0 desteği Yeni bildirim merkezi. Yukarıdan açılır menü şeklinde
Yeni kullanıcı profili için erişim sınırlama desteği Arkaplanda çoklu uygulama desteği
Dosya sistemi yazım hızında performans arttırımı Kamera’ya 8 yeni filtre
Telefon çevirme alanında otomatik tamamlama desteği AirDrop ile Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden başka cihazlarla paylaşım desteği
Foto Sphere (360 derece panoramik resim) de iyileştirmeler Yeni App Store arayüzü
Kamera arayüzünde iyileştirmeler Daha çok insan sesine sahip yeni Siri
Wi-Fi konum belirleme için Wi-Fi kapalı olduğunda arka planda çalışma desteği Yeni arama arayüzü
4K çözünürlük desteği Araba ile bağlantı desteği
Yeni Google Play arayüzü Daha büyük uygulama klasörleri
Düşük enerjili Bluetooth desteği. Rehberde kişi engelleme desteği

Şimdi gelelim detaylı işletim sistemi karşılaştırmalarına.

Arayüz

media 16600 media 16601

Her iki işletim sistemi de dokunmatik arayüz kullanmaktalar ve her ikisinde de ana sayfa bulunmakta. Android’in ana sayfası daha çok imkan sağladığı için masaüstü bilgisayarlara daha çok benzemekte. iOS ise ana sayfada sadece uygulama ikonlarının gösterilmesine olanak sağlıyor. Android ana sayfada bileşenlere (widgets) izin verirken, iOS’da bu özellik maalesef bulunmamakta.

Android ayrıca kullanıcıların arayüzü tamamen değiştirmesine olanak sağlarken, iOS bu konuda kullanıcılara sınırlama getirmiş.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kilit Ekranı

media 16602 media 16603

Kilit ekranı her iki işletim sisteminde de birbirlerine çok benziyor. iOS sadece kaydırma seçeneğiyle kilit açmaya destek verirken, Android bazı farklı kilit seçenekleriyle geliyor. Bunlar, rakam şifresiyle, hareket ile eğerek, şekil çizimiyle, yüz tanıma kilidi ve ses komutuyla.

Bileşenler (widgets)

media 16604 media 16605

iOS kullanıcıları ana sayfada bileşen ekleme desteğine sahip değil. Buna karşılık Android kullanıcıları, ana sayfaya istedikleri bileşenleri ekleyebilir, boyutlandırabilir.

Hızlı Bildirim Merkezi

media 16606 media 16607

Her iki işletim sisteminde bildirim merkezi yukarıdan aşağıda açılarak gelmekte ve benzer şekilde çalışmakta. Her iki sistemde de kilit ekranında bildirimler görünebilmektedir.

Hızlı Kontrol Merkezi

media 16608 media 16609

Her iki işletim sisteminin hızlı kontrol paneli bulunmakta ve benzer şekilde çalışmaktalar. iOS’ta kontrol çubuğu aşağıdan açılırken Android’de yukarıdan açılmakta ve ayarlar bölümünden düzenlenebilme desteği bulunmakta.

Bilgi Paylaşımı (NFC ve AirDrop)

Daha önceden izin verilmeyen resim ve doküman paylaşımı artık iOS 7 ile beraber AirDrop özelliğinin eklenmesiyle kullanıma açılmış durumda. AirDrop tam olarak Bluetooth ve Wi-Fi veri iletişimi kullanarak bir başka iOS 7 kullanıcısına paylaşıma olanak sağlayan bir hizmet. Android ise Bluetooth ve Wi-Fi dosya paylaşımının yanı sıra ayrıca NFC teknolojisini de kullanmakta. NFC, telefonu bir diğer NFC olan cihaza yaklaştırınca ikinci telefonda bilgi mesajı vererek veri alış verişine olanak sağlıyor. Mesela, bir internet sitesindesiniz, NFC açıkken telefonu bir başka NFC olan telefona yaklaştırdığınızda o web sitesi diğer telefonda da açılıyor. Yada bir resim açıkken yaklaştırdığınızda resim o telefona yükleniyor. Veya bir uygulama açıldığında, karşı taraftaki telefonda Google Play Store’da o uygulama açılıyor. Bu şekilde Beam özelliğini kullanarak hızlı bir şekilde dosya gönderimi de yapabiliyorsunuz. Ayrıca NFC’nin kullanım alanı arasında çok önemli bir özellikte, eğer kredi kartınız telefona tanımlı ise, NFC ile ödeme desteği olan bir alışveriş merkezinde telefonu ödeme cihazına yaklaştırarak, kolayca ödeme yapabiliyorsunuz.

Çoklu Uygulama Çalıştırma (Multitasking)

media 16610 media 16612

Önceki iOS sürümlerinde çoklu uygulama çalıştırma ve uygulamalar arasında geçiş pratik bir işlem değildi. iOS 7 ile birlikte çoklu uygulama çalıştırma ve düzenleme desteği artık Android’e daha çok benzemiş durumda. Android’in çoklu uygulama desteği kolayca açılarak geçiş yapmak veya kapatmak istediğiniz uygulamaları düzenlemenizi sağlıyor.

İnternet Tarayıcısı

media 16613 media 16614

iOS’un internet tarayıcısı Apple’ın kendi ürünü olan Safari’yi kullanmakta. Android ise Google’ın internet tarayıcısı Chrome’u kullanmakta. Her iki tarayıcı da aynı görevleri üstlenmiş durumda ve sadece ufak farklarla birbirlerinden ayrılıyorlar. Safari’de sayfalar arası geçiş sadece farklı ekranda yapılıyorken, Chrome bunu hem ana ekranında hem de Safari’deki gibi farklı ekranda yapabiliyor.

Sesli Komut (Siri ve Google Now)

media 16615 media 16616

Kullanıcıların en çok beğendikleri özelliklerden biri de sesli komut servisidir. iOS bunu Siri adını verdiği servisiyle sağlamakta, Android ise Google Now isimli servisiyle. Her iki servis genel olarak aynı şeyleri yapmaktadır. Her iki sistem de söylenen komutu, sorulan soruyu arama eylemiyle yerine getirmekte olup, Google Now, sesli komut ile aramadan kullanıcılara, maç sonuçları, bulunduğunuz yerdeki para birimi kuru, evinize şu kadar uzaktasınız gibi daha çok bilgiyi ana sayfasında vermektedir. iOS’ta bu bilgiler için siz talep ederek eylem gerçekleştirmelisiniz.

Kamera ve Galeri

media 16617 media 16618

iOS 7 ile birlikte artık kullanıcılar yeni eklenmiş farklı resim filtreleme seçenekleri ve yenilenmiş bir kamera arayüzüne sahipler. Galeri uygulaması artık otomatik olarak tarih ve yer baz alınarak çektiğiniz fotoğrafları düzenlemekte. Android’in fotoğraf uygulaması daha pratik olarak gelmekte. İstediğiniz çekim modu, filtreler, panoramik çekim gibi işlevler parmağınız ekrana basılı tutularak yapılabilmekte. Galeri uygulaması da farklı görüntüleme seçenekleriyle kullanıcılara dilerlerse 3d, grup halinde veya karışık, çekim tarihi veya çekilen yer şeklinde görüntüleme imkanı da sunmakta.

İşletim Sistemi Güncellemesi

media 16619 media 16620

Her iki işletim sisteminde de güncellemeler otomatik olarak kullanıcılara sunulmakta. Ancak iOS bu konuda daha avantajlı. Çünkü güncellemeler sadece Apple’ın ürettiği iPhone/iPad cihazlarına geldiğinden, tüm cihazlar hem daha çabuk güncellemeleri alıyor hem de tüm versiyonlar neredeyse tüm iPhone/iPad lerde çalışıyor. Andoid’de ise bu durum biraz can sıkıcı. Çünkü Android işletim sistemini kullanan 100’den fazla üretici firma var ve bunların çok azı orjinal (stok) Android’i kullanmaktalar. Google’ın kendi ürettidiği Nexus cihazları haricindeki cihazların güncellemeleri almaları da bu sebeple üreticilerin ne kadar hızlı davranacağına bağlı.

Ancak Android 4.4 KitKat ile durumlar değişecek. Çünkü Google, artık Android’in tüm cihazlarda (düşük özellikli cihazlar dahil) çalışacağını söyledi. Bu demek oluyor ki, tüm cihazlar güncellemeleri hem hızlı alacak, hem de en son versiyonu kullanmış olacaklar. Bu köklü değişiklik aynı zamanda Google Play için uygulama yapan geliştiriciler için de bir devrim niteliği tanıyor. Bu sayede Play Store’daki uygulamalar hem daha kaliteli olacak, hem de sayıları (zaten App Store’dan daha fazla) çok büyük bir ivme ile artacak.

Uygulama Marketleri (Google Play Store ve Apple App Store)

media 16622 media 16624

Uygulama marketleri her iki platform için de oldukça büyük. Ancak iOS için geliştirilen uygulamalardaki kalite Google Play’e göre biraz daha iyi. Bu durum geliştiricilerin iOS’tan daha çok kazanmaları sebebiyle oluşuyor. Ancak Android’in büyüme hızı ve kazandırma oranlarındaki hızlı artış yakın zamanda bu farkın da ortadan kalkacağını gösteriyor. Appstore, Google Play’den ortalama bir yıl önce açılmasına rağmen, Google Play’deki uygulama sayısı 1.000.000’dan fazla. Buna karşılık App Store’daki uygulama sayısı ise 900.000’den fazla ve Google Play aradaki farkı her geçen gün açmakta.

İşletim Sistemi Stabilliği

media 16626

Forbes’in açıkladığı verilere göre Android 4.x Jelly Bean’in çökme oranı iOS 6’dan daha düşük olarak belirtilmiş. Diğer versiyonlar ile kıyaslandığında ise de durum aynı şekilde. Grafikte detaylı olarak görebilirsiniz. Bu demek oluyor ki, Android her güncelleme de çok daha stabil bir hale gelmiş durumda.

Marketteki Uygulamaların Stabilliği

media 16628

Yine Forbes’in açıkladığı verilere göre ayrıca Apple App Store’daki uygulamalar Google Play’deki uygulamalara nazaran daha fazla çöküyor veya hata veriyor. Android’in binlerce farklı cihazda ve versiyonda çalışmasına rağmen iOS’dan daha iyi sonuçlar vermesi gerçekten büyük bir başarı. Bir çok kullanıcı iOS için çok daha stabil derken bu istatistikleri vererek bunun yanlış olduğunu görebilmelerini sağlamış oluyoruz.

Sonuç

Her iki platformu da çok detaylı bir şekilde elimizden geldiğince tarafsız olarak incelemeye çalıştık. Her iki işletim sisteminin de kendine has özellikleri, artıları ve eksiler mevcut. Hangi işletim sisteminin daha iyi olduğunu söylemeyeceğiz. Ancak Android’in hem daha yeni bir platform olması, daha fazla özelliğe sahip olması sebebiyle, daha çok kesimi memnun edeceğini söyleyebiliriz. Zaten yukarıda da bilgilerini verdiğimiz her iki platformun da pazar payları oranları, Android’in iOS’a göre hangi konumda olduğunu gösteriyor.

Biz başka yazımızda görüşmek üzere.

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir