Android Kullanım Oranını Arttırmaya Devam Ediyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android cep telefonu ve tablet kullanım oranları hızla artmaya devam ediyor

Andronova

Mobil dünyanın en popüler işletim sistemi olan Android, tüm dünyada kullanım oranını arttırmaya devam ediyor. Kantar araştırma şirketinden gelen açıklamaya göre; Android pazar payını arttırırken en büyük rakipleri iOS ve Windows Phone ise pazar payı kaybediyor. Avrupa’da %73.9 pazara sahip olan Android’i ikinci olarak %15.4 ile iOS takip ediyor. Üçüncü Windows Phone ise % 9.2‘lik bir pazar payına sahip. Amerika’ya baktığımızda ise Android %61.8 pazara sahipken, iOS %32.6 ile ikinci sırada yer alıyor. iOS; yılın ikinci çeyreğine oranla %3.3 pazar kaybetmişken, Windows Phone ise %4.6’dan %4.3’e gerilemiş durumda.

LG ve Motorola’nın Kuzey Amerika pazarında LG G3 ve Moto X ile başarılı olması ve yüksek satış rakamlarına ulaşması, Android’in pazar payını arttırmışa benziyor. Çin pazarına baktığımızda ise, Xiaomi yükselişe geçerek Samsung’un pazar payını oldukça etkilemişe benziyor. Pazarda birinci olan Xiaomi %30.4 orana sahipken, ikinciliğe gerileyen Samsung ise %18.4 pazara sahip gözüküyor. Çin pazarı ile ilgili ilginç bir bilgi vermek gerekirse, Çin’de satılan tüm telefonların %16’sını, 5.5 inç ve üstü büyüklükte telefonlar oluşturuyor.

Son olarak Wall Street Journal’da yapılan bir araştırmaya göre, Android tüm dünyada kullanım oranı olarak ise % 84‘e ulaşmış durumda. Strategy Analyist’in kıdemli yöneticisi Neil Mawston yaptığı açıklamada, Android’in tüm dünyada ulaşabileceği en yüksek orana ulaştığını, bu noktadan sonra daha fazla büyüyemeyeceğini belirtti. Ayrıca yeni iPhone’ların da pazara çıkması ile birlikte yıl sonuna kadar %80’e kadar düşüş beklediğini belirtti. Tüm dünyada Android’in pazar liderinde Samsung %25 ile birinci iken, geçen sene %35 olan pazar payının bu kadar gerilemesi de dikkatlerden kaçmıyor. Android ve Samsung’un pazar liderliği için ne düşünüyorsunuz?Android

Kaynak: Kantar

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.