Android M’de Uygulamalar İnternet Kullanım İzni İstemeyecek!

Andronova
Yazar Andronova 1 Minimum Okuma

Kısa süre önce Google I/O 2015 etkinliğiyle resmi olarak tanıtılan yeni Android M sürümüyle bir çok şey değişecek.

Teknoloji destek

Daha önce sizler için paylaştığımız “Android M İle Gelen 55 Yeni Özellik” ve “20 Resimde Yeni Android M’in Tüm Güzellikleri” başlıklı yazılarımız ilginizi çekebilir. Ayrıca bir çok kişinin sürekli bizlere sorduğu “Telefonum İçin Android M Güncellemesi Ne Zaman?” sorusuna cevabı da buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Şimdi Android M sürümüne yönelik yeni bir bilgi daha aldık. Söylenene göre Android M‘de artık uygulamalar hiç bir zaman internet kullanım izni istemeyecek.

Google bu değişiklikle akıllı cihazların en önemli bölümü olan güvenlik ve gizlilik alanında kullanıcıların kontrolünü azaltarak sisteme devrediyor.

andorid-m-uygulama-izinleri

Android M uygulama izinleri için artık tamamen farklı bir sistemle geliyor. Bu, uygulamaların gerekli izinler için işletim sistemine sorguda bulunmaları şeklinde işliyor ve çoğunlukla kullanıcı kontrolünde bulunuyor. Bu izinler grup halinde bulunan Uygulama İzinleri bölümünden kontrol edilebiliyor.

Ancak ilginç olan ise uygulamaların android.permission.INTERNET izni için Uygulama İzinleri bölümünde herhangi bir grup olmaması ve ayarlarda uygulamaların internet izninin iptal edilmesine yönelik bir seçeneğin yer almaması.

Google, Android M‘de güvenliği uygulamaların internet erişimiyle değil, erişim sonrası sorgu ve hareketlerine göre sağlıyor olabilir. Yakında zamanda bu konuda detaylar ortaya çıkacaktır.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir