Android Market’teki Uygulama Uyumsuzlugu Sorunu Sona Erecek!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Açık kaynak kodlu olması sayesinde her türlü üreticinin her özellikteki cihazına uygulayabildiği bir mobil platform olan Android, popüler hale gelmesinin ardından bu özelliğinden kaynaklı sorunlar kullanıcıları oldukça huzursuz etmekteydi. Bunlardan en önemlisi de Android Market‘te yayınlanan uygulamaların tek yükleme dosyası içermesi sebebiyle farklı özellikteki cihazlar için aynı APK dosyasının kullanılmasının getirdiği optimizasyon ve stabilite sorunları.
Google uygulamalarda yaşanan uyumsuzluğu minimuma indirmek için zaten çalışmalara başlamıştı. Android 2.4 ya da 4.0 numaralı Ice Cream Sandwich versiyonu optimizasyon ile ilgili sorunlara son verecek önemli bir güncelleme olacak. Bu versiyondan sonra yazılım donanıma göre şekil alacak ve bu sayede her türlü cihaz tek Android versiyonu altında herhangi bir optimizasyon sorunu oluşmadan birleşecek. Fakat aynı uygulama ya da oyunu hem üst seviye hem de alt seviye cihazda sorunsuzca çalıştırabilmek için farklı bir düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Bu düzenlemeyi içeren yeni Android Market özelliği; Çoklu APK Desteği.
Android Market’in yeni duyurulan Çoklu APK Desteği sayesinde aynı uygulama ve oyun adı altında farklı yükleme dosyaları yani APK’ları yayınlanabilecek. Bu sayede yukarıda da söylediğimiz gibi Android Ice Cream Sandwich versiyonundaki yeni optimizasyon özelliğinde olduğu gibi Android Market; indirmek istediğiniz uygulamanın cihazınıza uygun olan yükleme dosyasını sunuculardan indirerek herhangi bir uyumsuzluk yaşamadan kullanabilmenizi sağlayacak.
Piyasada Android platformunu kullanan yüzlerce cihaz bulunuyor. Bu cihazlar farklı ekran boyutlarına, piksel sayısı ve çipsete sahip olabiliyor. Her cihaz için ayrı bir yükleme dosyası oluşturmak oldukça zor. Fakat şuan olduğu gibi aynı yükleme dosyasını benzer özelliklerdeki (Mesela; Samsung Galaxy S II, LG Optimus 2X, HTC Sensation gibi) cihazlara optimize ederek geliştiriciler ürünlerinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayabilirler. Bu özellik sebebiyle Google geliştirici konsolunu da güncellemiş.
Her telden cihazın kullandığı bir mobil platformu yönetmek oldukça zor. Bizler bunun farkındayız ve yaşadığımız problemlerin uygulama uyumsuzluğu sorunu gibi çözüme ulaşmasını diliyoruz. Android Ice Cream Sandwich ile problemlerimizin birçoğu sona erecektir. Google’ın ve aynı zamanda biz Android kullanıcılarının da heyecanla beklemekte olduğu Ice Cream Sandwich, aylar önce yapılan anlaşma gereği piyasayadaki birçok cihaza güncellenecek. Google bu versiyonu üreticilerin güncelleme çalışmalarına başlaması için çoktan yayınlamış bile olabilir. Umarız yeni versiyonun getirileri çok olur ve bir an önce cihazlarımız son versiyona güncellenir.

Andronova
Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.