Android, Mobil Dünyasının %80’den Fazlasına Hükmediyor!

blank

2013’ün üçüncü çeyreğini de geride bıraktık. Mobil dünyasında Android fırtınası dinmek bilmiyor. Kısa süre önce KitKat sürümüne güncellenen işletim sistemi açıklanan son verilere göre her 5 telefonun 4’ünde yer alıyor.

teknik destek

Araştırma şirketi IDC’nin yayınladığı sonra veriler Android’in piyasanın büyük bölümünü elinde tuttuğunu gösteriyor. 2013 yılı üçüncü çeyreğinde 211.6 milyon Android ile çalışan cihaz satışı gerçekleşti. Bu rakam ile birlikte işletim sisteminin kullanım oranı %81.0 seviyesini yakaladı. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte ise 139.9 milyon cihaz satışı gerçekleşmiş ve işletim sisteminin kullanım oranı ise %74.9 seviyesindeydi.

Android’in en önemli rakibi iOS’a baktığımızda ise, geçtiğimiz çeyrekte 33.8 milyon cihaz satışı gerçekleşmiş. İşletim sisteminin pazar payı ise %12.9 olarak kaydediliyor. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 26.9 milyon iOS’lu cihaz satışı gerçekleşirken, o dönem kaydedilen pazar payının %14.4 olduğu görülüyor.

En önemli yükselişi ise Windows Phone tarafında görüyoruz. Bir önceki yıl üçüncü çeyrekte 3.7 milyon Windows Phone cihaz satışı gerçekleşirken, bu yıl geride bıraktığımız çeyrekte ise rakam 9.5 milyon seviyesine yükseldi. İşletim sistemi pazar payını %3.6 seviyesini yükseltmiş durumda.

BlackBerry ve diğer işletim sistemlerinde ise kan kaybı sürüyor. BlackBerry’nin pazar payı %1.7 seviyesine gerilerken, geçtiğimiz çeyrekte BlackBerry işletim sistemine sahip 4.5 milyon cihaz satışı gerçekleşmiş.

Dördüncü çeyrek sonunda yayınlanacak raporunda bu şekilde olması bekleniyor.

android-ios

kaynak: TalkAndroid

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!