Android N, Oracle'ın Java API'leri Yerine OpenJDK Kullanacak!

Google, oldukça önemli bir adım atarak, Android N sürümüyle birlikte artık, Oracle'in Java API'leri yerine, açık kaynak kodlu OpenJDK kullanacağını söyledi. Dünyanın en büyük mobil işletim sistemi haline gelen Android'in geliştiricisi Google, Oracle il

Android N, Oracle'ın Java API'leri Yerine OpenJDK Kullanacak!
müşteri hizmetleri
Google, oldukça önemli bir adım atarak, Android N sürümüyle birlikte artık, Oracle'in Java API'leri yerine, açık kaynak kodlu OpenJDK kullanacağını söyledi. Dünyanın en büyük mobil işletim sistemi haline gelen Android'in geliştiricisi Google, Oracle ile daha önce ve hali hazırda da devam eden lisans problemlerinden oldukça yorulmuşa benziyor ki, yeni Android N sürümünde artık Oracle'in Java programlama arayüzleri (API) yerine OpenJDK kullanacağını onayladı. 2012 yılında başlayan bu tartışmaya yönelik "Google, Oracle’ın Java Patentlerini İhlalden Suçlu Bulundu" ve "Jüri, Google’ın Android İşletim Sisteminde Oracle Patentlerini İhlal Etmediğine Karar Verdi" başlıklı haberlerimiz ilginizi çekebilir. Aralarındaki yıllardır bir türlü durulmayan sular sonrasında radikal bir kararla yeni Android N sürümüyle birlikte ardık Oracle'ın API'lerinden vazgeçmeye adım atacak olan Google, bunu gerçekleştirebilmek için Android işletim sisteminine ait 8902 dosyanın kodlarını değiştirmek zorunda kalacak. android-java Bu değişim, Android uygulamalarını ve geliştiricilerini de ciddi anlamda etkileyebilecek iken, henüz bu konuda iyi mi kötü mü olacağına yönelik sonuca varmanın yanlış olacağı belirtiliyor. Ancak Google'ın, Android'in oldukça önemli projelerinden olduğu için, bu konuda oldukça dikkatli adım atacağını söylemek mümkün.
müşteri hizmetleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Burak Demirkoparan
Ahmet Burak Demirkoparan - 4 yıl Önce

Eclipse veya Android Studioya bir şey olmayacak. Sadece Java SE yerine OpenJDK standartlarına göre kodlama yapılacak. Yine java kullanılacak ama Javanın OpenJDK'lı open source kısmı ile.

Enes
Enes - 4 yıl Önce

Yazılım geliştirme işleri ile uğraşanlar için sıkıntı çıkacak diye düşünüyorum. Eclipse derleyici olarak kullanılabilecek mi?

Doğan Aksoy
Doğan Aksoy - 4 yıl Önce

Bunu kullanınca ne olacak ?

17 saniye içinde reklamı geçebilirsiniz