Android N, Oracle’ın Java API’leri Yerine OpenJDK Kullanacak!

media 12338

Google, oldukça önemli bir adım atarak, Android N sürümüyle birlikte artık, Oracle’in Java API‘leri yerine, açık kaynak kodlu OpenJDK kullanacağını söyledi.

Andronova

Dünyanın en büyük mobil işletim sistemi haline gelen Android’in geliştiricisi Google, Oracle ile daha önce ve hali hazırda da devam eden lisans problemlerinden oldukça yorulmuşa benziyor ki, yeni Android N sürümünde artık Oracle‘in Java programlama arayüzleri (API) yerine OpenJDK kullanacağını onayladı.

2012 yılında başlayan bu tartışmaya yönelik “Google, Oracle’ın Java Patentlerini İhlalden Suçlu Bulundu” ve “Jüri, Google’ın Android İşletim Sisteminde Oracle Patentlerini İhlal Etmediğine Karar Verdi” başlıklı haberlerimiz ilginizi çekebilir.

Aralarındaki yıllardır bir türlü durulmayan sular sonrasında radikal bir kararla yeni Android N sürümüyle birlikte ardık Oracle’ın API’lerinden vazgeçmeye adım atacak olan Google, bunu gerçekleştirebilmek için Android işletim sisteminine ait 8902 dosyanın kodlarını değiştirmek zorunda kalacak.

android-java

Bu değişim, Android uygulamalarını ve geliştiricilerini de ciddi anlamda etkileyebilecek iken, henüz bu konuda iyi mi kötü mü olacağına yönelik sonuca varmanın yanlış olacağı belirtiliyor. Ancak Google’ın, Android’in oldukça önemli projelerinden olduğu için, bu konuda oldukça dikkatli adım atacağını söylemek mümkün.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın