Android numara engelleme nasıl yapılır?

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Cep telefonlarıyla birlikte hayatımıza giren ve rahatsız edici boyutlara ulaşan SPAM aramalara karşı, iPhone ve Android numara engelleme nasıl yapılır konusunda bilgi veriyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Önceleri genellikle SMS ile gelen reklam (SPAM) mesajlardan sonra, artık hemen hemen herkeste bir tane bulunan akıllı telefonların da yaygınlaşmasıyla, bir çok farklı reklam yöntemiyle kullanıcılar rahatsız edilmeye devam ediyor. Durum öyle hal aldı ki, önceleri gerçek bir kişinin arayarak hizmetlerini anlattığı bir dönemin ardından, artık robot ses kayıtları günde milyonlarca kişiyi arayarak bazen hayatlarından bezmelerine yol açabiliyor. Devlet, bu ciddi soruna karşı önemli yaptırım kararları alırken, henüz reklam firmaları bundan pek etkilenmemiş görünüyor ki hala aramalar devam ediyor. Peki bu konuda nasıl önlem alabiliriz.

Android numara engelleme

Android telefonlar için her üreticinin yazılımında dahili bir Android numara engelleme özelliği bulunmadığı için, numara engelleme yapmak için en iyi yöntem Google Play Store’daki uygulamaları kullanmak. Aşağıda sizler için tavsiye ettiğimiz iki farklı yazılımı kısaca anlatacağız.

Bu uygulama, aslında arayan numaraların rehberinizde olmasa dahi kim olduğunu gösterme üzerine çıkmış olsa da, ardık Spam numara engelleme özelliğine de sahip. Truecaller uygulaması hakkında yazdığımız inceleme yazımıza buradan ulaşabilir ve Google Play Store’dan indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz. Mr. Number-Block calls & spam: Bu uygulama da bir başka başarılı spam arama ve sms engelleme uygulaması. Uygulamayı Google Play’den indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Android numara engelleme nasıl yapılır?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

iPhone numara engelleme

Daha önce sadece Jailbreak olan iPhone’larda kullanılabilen numara engelleme yöntemi, iOS 9 ve üstü sürümünde standart olarak sunulmakta ve oldukça basit bir şekilde numara engelleme imkanı sağlamakta.

iPhone numara engelleme

iOS’ta numara engellemek için yapmanız gereken tek şey, Ayarlar > Telefon > Engellenenler bölümünden, listeye istediğiniz numarayı eklemek. Veya engellemek istediğiniz kişinin veya numaranın yanındaki ünlem işareti simgesine dokunarak, ekranı aşağıya kaydırıp Bu Arayanı Engelle seçeneğine basın. Spamsız bir hayat dileriz 🙂 

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir