Android şifre girmeden oturum açma yöneticisi

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Android uygulamalarınızda şifrelerinizi otomatik olarak doldurmak için herhangi bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. Parola yöneticisi nasıl kullanılır birlikte inceleyelim.

Ad imageAd image

Android cihazınızla bir parola yöneticisi nasıl kullanılır   Android uygulamalarınızda şifrelerinizi otomatik olarak doldurmak için herhangi bir şifre yöneticisi kurabilirsiniz. İşte nasıl başlayacağınız.

Android, şifre yöneticilerinin Android cihazınızdaki uygulamalarda ve hizmetlerde oturum açma ayrıntılarınızı doğrudan doldurmasına izin veren harika bir özelliğe sahiptir. Tüm süreç yalnızca birkaç dokunuşla gerçekleştiğinden, bir parola yöneticisi kullanma deneyimini büyük ölçüde geliştirir. Artık oturum açma ayrıntılarını görmek ve sonra girmek için uygulamalar arasında gidip gelmenize gerek yok.

Uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açma ayrıntılarınızı otomatik olarak doldurmak için Android’de bir şifre yöneticisini doğru ve güvenli bir şekilde nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Neden bir parola yöneticisi kullanmalısınız

Çevrimiçi hesaplarınızın güvenliğine ve güvenliğine değer veriyorsanız, hiçbir zaman aynı parolaları kullanmamalısınız. Günlük olarak kullandığımız uygulamaların ve hizmetlerin sayısı sürekli artarken, bu kadar çok benzersiz parolayı hatırlamak da uygulanabilir bir seçenek değil.

Ad imageAd image

Tüm parolalarınızı güvenli ve güvenli bir şekilde saklayacağı için bir parola yöneticisinin geldiği yer burasıdır.

Bir şifre yöneticisi kullanarak yeni şifreler bile oluşturabilirsiniz, böylece yeni bir uygulamaya veya hizmete her kaydolduğunuzda yeni bir şifre düşünmek zorunda kalmazsınız. Tüm giriş bilgilerinizi bir parola yöneticisinde saklamak, bir yere yazmaktan çok daha iyi bir seçenektir.

Bir parola yöneticisinde saklanan tüm veriler bir ana parola kullanılarak şifrelenir. Bu ana parola, şifrelenmiş verilerin kilidini açmak için bir anahtar görevi görür. Çoğu parola yöneticisi bu ana parolayı sıfırlama seçeneği sunmadığından, parolayı unutursanız, hesabınız da bloke edilebilir. Ancak, kullandığınız tüm uygulamalar ve hizmetler için tek bir ana parolayı hatırlamak, yüzlerce paroladan çok daha kolaydır.

Oturum açma bilgilerinizi saklamaktan daha fazlası için bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. Önemli notlarınızı, dosyalarınızı, banka hesabı ayrıntılarınızı ve daha fazlasını kaydedebilir. Bazı parola yöneticileri ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama kodları oluşturma seçeneği de sunar.

Android şifre girmeden oturum açma yöneticisi

Android’ de parola yöneticisi nasıl kullanılır

Tüm önemli şifre yöneticileri, Android’de otomatik doldurma API’sini destekler. Bu, seçtiğiniz şifre yöneticisine ilgili izinleri verdikten sonra, oturum açmaya çalıştığınız uygulamanın oturum açma kimlik bilgilerini içeren bir açılır menü göstereceği anlamına gelir.

Öncelikle seçtiğiniz bir şifre yöneticisi ile kaydolmanız ve Android cihazınıza uygulamasını yükleyip giriş yaptığınızdan emin olmanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Bunu yaptıktan sonra:

Android cihazınızda Ayarlar menüsünü açın ve Sistem> Dil ve giriş> Otomatik doldurma hizmetine gidin. Bu seçeneği görmüyorsanız, Ayarlar menüsünde “Otomatik doldurma hizmeti” ni arayın.

Android otomatik oturum nasıl açılır

Otomatik Doldurma hizmet listesinden parola yöneticinizi seçin. Herhangi bir şifre yöneticisi kullanmıyorsanız ve şifreleriniz bunun yerine Google Chrome’da kayıtlıysa, listeden Google’ı seçin.

Seçtiğiniz uygulamaya güvenip güvenmediğiniz sorulduğunda Tamam’a dokunun.

Artık şifre yöneticisi doğru bir şekilde ayarlandığına göre, Android cihazınıza indirdiğiniz herhangi bir uygulamada oturum açma ayrıntılarınızı kolayca otomatik olarak doldurabilir.

Güvenlik nedenleriyle, kimliğinizi parmak izi tarayıcı aracılığıyla veya otomatik doldurma özelliğini her kullanmaya çalıştığınızda şifre yöneticinizin kilidini açarak doğrulamanız gerekecektir. Biyometrik kilit açma özelliğinin şifre yöneticinizin ayarlar menüsünden ikincisi için etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir.

Yönetici özelliğini kullanarak parolaları otomatik doldurma

Artık parola yöneticiniz ayarlandı, uygulamalarınızdan birine giriş yapmanız gerektiğinde parolaları otomatik olarak doldurmak için kullanabilirsiniz.

Android cihazınızdaki herhangi bir uygulamayı açın ve giriş sayfasına gidin.

Kullanıcı adınızı / e-posta kimliğinizi girmeniz gereken alana dokunun. Parola yöneticiniz otomatik olarak bir açılır seçenek olarak görünecektir.

Üzerine dokunun, kimliğinizi onaylayın ve girmek istediğiniz oturum açma bilgilerini seçin. Aynı uygulama için birden fazla oturumunuz varsa, kasanızda arama yapma seçeneğine de sahip olacaksınız.

Her şey otomatik olarak doldurulacak ve ardından hesabınızda oturum açmak için giriş düğmesine dokunabilirsiniz.

Oturum açma ayrıntılarınızı isteyen bir uygulamayı her açtığınızda, şifre yöneticiniz bu tür alanları otomatik olarak algılar ve doldurmanız için bir uyarı gösterir. Özellikle uzun süredir kullanıyorsanız  parola yöneticinizi düzenli tutmanız da önemlidir.

Web sitelerinde şifre kullanmadan oturum açma

Parola yöneticiniz ayrıca Chrome ve Android için Firefox gibi tarayıcılardaki web sitelerinde oturum açma ayrıntılarınızı otomatik olarak doldurabilir. Bunun düzgün çalışması için Android cihazınızda uygulamaya erişilebilirlik erişimi vermeniz gerekecek.

Android cihazınızda Ayarlar menüsünü açın ve Erişilebilirlik bölümüne gidin.

İçinde İndirilen servisler veya Yüklü hizmetler menüsünde, şifreniz yöneticisi seçin.

Artık şifre yöneticiniz, ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesinin oturum açma bölümünü her açtığınızda oturum açma ayrıntılarını otomatik olarak doldurmak için bir açılır menü de gösterecektir.

Parola yöneticileri, Android cihazınızdaki bir uygulama veya web sitesinde yeni bir hesap için kaydolduğunuzu algıladıklarında otomatik olarak oturum açma ayrıntılarını kaydetmenizi isteyecek kadar akıllıdır.

Her zaman parola yöneticisini kullanın

Önemli oturum açma bilgilerinizi, banka hesabı ayrıntılarınızı ve diğer notlarınızı saklamak için her zaman bir parola yöneticisi kullanmalısınız. Android’in kendisine düzgün bir şekilde entegre olan ve doğru bir şekilde ayarlandıktan sonra giriş bilgilerinizi otomatik olarak dolduran şifre yöneticileriyle, bunu yapmamak için çok az neden var.

Gizliliğinize ve çevrimiçi güvenliğinize değer veriyorsanız, bir şifre yöneticisi, aynı şifreyi çeşitli uygulama ve hizmetlerde kullanmaktan daha güvenli ve güvenli bir seçenek olduğu için size huzur verecektir.


Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 19:57

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe