Android Silver Programı Başlamadan Bitmiş Olabilir

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Nisan ayından bu yana ciddi manada dillendirilen Android Silver projesinin daha başlamadan rafa kaldırıldığı iddia edildi. Yaşanan gelişmelere göre Android Silver programı Nexus cihazların yerini alacaktı. Projede saf Android sürümü ya da az miktarda özelleştirilmiş Android işletim sistemiyle çalışacak telefonların oluşturulması planlanıyordu. Üstelik bu telefonlar ekosistemde üst sınıf olarak konumlandırılan segmentte yer alacaktı.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Google’ın başlatmayı planladığı Android Silver programı için üreticiler cephesinden de destek geldiği iddia edilmişti. Hatta LG’nin geçtiğimiz aylarda Snapdragon 810 işlemcili bir telefonun hazırlıklarına başladığı gündeme düştü. Yine HTC, Motorola, Sony ve Samsung’un da projeye ciddi destek sunmaya hazır oldukları belirtildi.

Android Silver projesine ayrıca mobil taşıyıcılar da dahil edilecekti. Şirketlerle yapılacak özel anlaşmalar neticesinde Android Silver projesine katılan telefonların tanıtımlarını gerçekleştirecek. İşin içine perakende mağazalarını da dahil etmeye hazırlanan Google’ın proje için tam 1 milyar dolarlık kaynak ayırdığı belirtildi.

Peki gelinen noktada son durum ne? The Information sitesinde yayınlanan bir rapor Android Silver projesinin henüz başlamadan rafa kaldırıldığını öne sürüyor. Özellikle Google’ın İş Sorumlu departmanında bir numara olan Nikesh Arora’nın Google’dan ayrılmasıyla projenin etkisini yitirdiği gelen haberler arasında. Üreticiler ve kablosuz taşıyıcılar arasında Google’ın ortaklık ilişkilerini denetleyen ve önemli bir etkiye sahip Arora’nun ayrılmasıyla projeye olan inancın büyük oranda kaybolduğu iddia ediliyor.  Ayrıca halihazırda projede görevli birçok personelin Android Silver programına kuşkuyla baktığı ve programın başarıya ulaşamayacağını düşünüyor.

Google kısa süre önce gelişmekte olan pazarlar için uygun fiyatlı Android One programını başlattı. Bir milyar insanı akıllı telefonla tanıştırmayı hedefleyen proje görünüşe bakılırsa daha kazançlı görünüyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak