Android Silver Yakında Nexus Programının Yerini Alabilir

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Son zamanlarda Google‘ın Nexus programını rafa kaldıracağı şeklinde haberler ortaya çıktı. Google cephesinden konuya ilişkin resmi açıklama yapılmadı ancak Nexus Programı’ından vazgeçileceğini gösteren önemli belgeler bu ayın başında AndroidPolice sitesinin ortaya çıkardığı bazı belgelerden anlaşılmıştı. Bu belgelerde Google’ın Android Silver projesi üzerinde çalıştığı görülmüştü. O dönem henüz detayları bilinmeyen Android Silver projesinin detayları da netleşmeye başladı.

teknik destek

Android Silver hakkında ilk bilgileri okuduğumda geçtiğimiz yıl belki defalarca değindiğimiz bir gelişmeyi hatırladım. Google’ın beş farklı üreticiden Nexus telefon üretmeyi istediği haberleri geçtiğimiz yıl uzun süre dillendirilmişti. Android Silver projesine baktığımızda Google, beş üreticiden üst sınıf özelliklerle donatmış beş telefon üretmesini isteyecek ya da mevcut üst sınıf akıllı telefonların bazıları proje kapsamına alınacak.

Şu an Android ekosisteminde amiral gemisi olarak nitelendirdiğimiz akıllı telefonların Google Play Edition cihazları yani stok Android ile çalışan sürümleri tanıtılıyor, ancak Android Silver daha farklı ve açıkçası kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir proje olarak dikkat çekiyor.

Androdi Silver projesine dahil edilen akıllı telefonlarda saf Android sürümü ya da az miktarda özelleştirilmiş bir sisteme yer verilecek. Tamamen kullanıcı odaklı olacak telefonların suya karşı dayanıklı olması da istenecek. Bu da önümüzdeki dönem neredeyse tüm üreticilerin su geçirmez telefonlar üreteceğini ortaya koyuyor.

Google, Android Silver projesine dahil edilen telefonların reklam ve pazarlama sürecini de yakından takip edecek. Bu yönde birçok taşıyıcı ile özel anlaşmalar imzalanacak ve telefonların özellikleri ve içeriğinde barındırdığı sisteme ait tanıtımlar yapılacak. Google’ın sadece tanıtım için 1 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığı gelen haberler arasında.

Google, Android Silver projesine dahil edilen akıllı telefonlar için Google Play’de özel uygulamalar oluşturacak. Bu da telefon sahipleri özel kılacaktır. Google ayrıca Android Silver kapsamına alınan telefonlar için üreticilerden zamanında güncelleme taahhüdü alacak. Başka bir ifadeyle güncellemeler kısa süre içerisinde dağıtılacak. Bu sayede Android’in parçalanmış yapısı bir nebze olsun toparlanmış olacak. Android Silver projesi ilk olarak Amerika ve bazı özel pazarlarda hayata geçirilecek. Devam eden süreçte ise projenin farklı ülkelere kaydırılması sağlanacak.

Android Silver projesini LG ve Motorla’nın benimsediği ve projeye katkı sunmaya hazır olduğu belirtiliyor. Mobil dünyasının etkili isimleri Samsung, Sony, HTC ile Google arasında görüşmelerin devam ettiği iddia ediliyor.

Android Silver projesinin hayata geçmesiyle Nexus programının rafa kalkacağı iddia ediliyor. Ancak bir taraftan da Google’un uygun fiyatlı Nexus telefon üretmek için MediaTek ile işbirliği içerisinde olduğu gelen haberler arasında. Belki de Google özel pazarlarda Android Silver, gelişmekte olan pazarlarda ise uygun fiyatlı Nexus programını faaliyete geçirebilir.

kaynak: phandroid

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!