Android, Tablet Platformunda Büyümeye Devam Ederken; iOS Cephesinde ise Düşüş Devam Ediyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Kısa süre önce yayımlanan raporda akıllı telefon platformunda hakimiyet alanını %80 seviyelerine çıkardığı görülen Android’in benzer bir yükselişi tablet cephesinde de sergilediğini görüyoruz. IDC tarafından kamuoyuna sunulan 2013 yılı ikinci çeyrek raporunda Android ve Windows tarafında satışların arttığı görülürken, iOS ve BlackBerru OS tarafında ise düşüş söz konusu. Çeyrek genelinde 45.1 tablet sevkiyatı gerçekleşirken, geçtiğimiz yıl aynı çeyreğe oranla %59.6’lık bir büyüme sağlandı.

teknik destek

28.2 milyon Android tablet satışı sağlanırken, geçtiğimiz yıl %38 olan pazar payını %62.6 seviyesine yükselirken, iOS ile aradaki fark açılmaya devam ediyor. Nexus 7 sonrası Android tarafında birçok üreticinin 7-inç boyutunda bütçe dostu çözümlere yönelmesinde söz konusu rakamın elde edilmesinin büyük etkisi var.

iOS tarafında ise geçtiğimiz yıl %60.3 olan pazar payı bu yıl aynı çeyrekte %32.5 seviyesine geriledi. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 17 milyon tablet satışı sağlanırken, rakam bu çeyrekte ise 14.6 milyona geriledi.

Windows tarafında ise 300 bin olan satış rakamı 1.8 milyona yükseltilirken %527 ile önemli bir büyüme sağlandı. BlackBerry ise 100 bin satış ile rakiplerinin oldukça gerisinde.

Markalar nezdinde değerlendirme yaptığımızda ise Apple’ın buradaki liderliği %14.1’lik düşüşe rağmen devam ediyor. Samsung ise geçtiğimiz yıl ikinci çeyrekte 2.1 milyon satış işlemi gerçekleştirirken, 2013’te ise söz konusu rakamı 8.1 milyona yükselterek %277’lik bir büyüme sağladı.

Nexus 7 serisinin üreticisi konumunda yer alan Asus da 2 milyon tablet satışı ile yine kayda değer bir büyüme sağlayan markaların başında geliyor. Geçtiğimiz çeyrekte PC dünyasının bir numarasına yükselen Lenovo, akıllı telefon platformunda ise önemli bir büyüme sağlamış ve dördüncü sıraya yükselmişti. Çinli üretici 1.5 milyon tablet satışı gerçekleştirerek bu alanda da dördüncü sırada kendisine yer buldu. Listenin beşinci sırasında ise bütçe dostu çözümleri ile 1.4 milyon satış sağlayan Acer yer alıyor.

ilgili>> 9to5google

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!