Android şarj simgesi var ama şarj olmuyor

Telefonun şarjı tamamen bitti ve şarj yapamıyorum. Android şarja taktım şarj simgesi var ama şarj olmuyor şikayeti bu aralar sık sık karşılaşıyoruz. Şarj cihazını taktığınızda doluyor gibi gösteriyor...

Android şarj simgesi var ama şarj olmuyor
müşteri hizmetleri

Gelişen teknoloji çağı ile birlikte hayatımıza giren akıllı Android telefonların en büyük sorunlarından biriside çabuk şarjın bitmesi. Android telefonumuzu şarj etmek için şarja taktığımızda şarj olmadığını görünce aklımıza gelecek sorulardan bir tanesi de Android şarja taktım şarj simgesi var ama şarj olmuyor  olacaktır. Bu sorunun çözüm yolları şunlardır.

Telefon şarj olmuyor nedeni? 

Sorun genellikle şu şekildedir. Ya telefonu şarja taktığımızda şarj olmuyor yada şarj olduğunu gösteriyor fakat pil göstergesi dolmuyor veya telefon hiç şarj olmuyor gibi temel sorunlar çok yaygın olarak kendini göstermektedir. Böyle sorunla karşılaştığımızda deneyeceğimiz yöntemler şunlardır:

  • Şarj kablosu sorunu

Telefonu şarj etmek için kullandığınız şarj kablosunda bir sorun olabilir. Telefon şarj olmuyor diye düşünüp hemen telefonun bataryasını değiştirmeyin. Belki sorun şarj aletinin USB kablosunda dır.

  • Adaptör sorunu

Telefonu şarj etmekte kullandığınız adaptör çıkartılabilir özellikli bir adaptör ise bundan kaynaklı olarak telefonunuz şarj olmuyor olabilir. USB girişinde veya amberinin düşük olması buna neden olabilir.

  • Şarj esnasında oyun oynama

Telefonunuzu şarj ederken yoğun grafikli bir oyun oynuyorsanız telefonunuzun şarj yüzdesi zaten dolmaz. Bunun test etmek için öncelikle telefonunuzu kapatın ve telefonu şarja takılı vaziyette bırakın. Eğer bu işlemi telefonu kapatmadan yapmak istiyorsanız telefonunuzda bulunan oyunu kapatın ve telefonu uçak moduna alın.

  • Şarj soketi arızası

Telefonunuzun şarj soketine toz, kir veya şeker gibi madde sıkışmış olabilir. Küçük bir kürdan yardımı ile bu sorunu giderebilirsiniz.

  • Yazılımsal sorunlar

Bazen gelen bir yeni yazılım güncellemesi ile çok nadirde olsa bu tarz sorunlar karşılaşılaibliyor. Genelde şarj kullanım süresi az gidiyor şeklinde şikayetler gelir. Bu gibi durumlarda hard reset atılır. Sonra devam ediyorsa sıfırdan yazılım yükleme yapılır.

Android şarj simgesi var ama şarj olmuyor

Android şarj olmuyor sorunu

Şarj olmuyor batarya dolmuyor genel nedenleri: Telefonu yan sanayi şarj cihazlarıyla şarj edilmesi. Burada iki önemli husus var. Biri şarj aleti yani şarj adaptörünün orjinal olmaması. İkincisi ise şarj kablosunun orjinal olmaması. Burada en büyük tehlike şarj adaptörü. USB kablolarda cihaz kadar tehlikeli olmayabiliyor. Ama batarya ömrünü kısaltıyor.

Pil ömrünü tamamlamak üzere veya artık kullanılmayacak duruma geliyorsa telefonun şarjı tamamen bittiğinde artık cihaz açılmaz. Şarja taktığınızda şarj dolmayacak. Bir telefonda şarj çok az gidiyorsa şarj seviyesi en az %5' in altında şarj etmeyiniz. Aksi daha açılmayabilir.

Şarj entegresinde sorun olabilir. Bu olasılık biraz daha düşük olabiliyor. Yani bi ihtimal.

Şarj cihazı arızalı olabiliyor. Veya gücü şarj etmeye yetmiyor olabiliyor. Bu durum genelde şarj cihazında arıza oluştuğunda veya yan sanayi cihaz kullanıldığında görülür. Başka bir cihazla ve bilgisayar USB portlarında deneyin. Şarj olmuyor sorunları için yorumla iletişime geçebilirsiniz. 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 11:56
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
Melih
Melih - 7 ay Önce

Telefonum çok değişik kafalar yaşıyor markası samsung A50 şarj oluyor gösteriyor ama olmuyor prizden powerdan olmuyor ama evde tv ye taktığımda 1 saate fulleniyor hemen şu an da askerde olduğum için tv ile yapamıyorum şarjım 33' de kaldı çıkmıyor ve inmiyor bir ara prizden şarj alıyordu gine kesti.

Net şundan diyemeyiz
Net şundan diyemeyiz @Melih - 6 ay Önce

Yani denenebilecek temel bölümler 1- farklı şarj adaptörü ve kablosuyla test. 2- pil ömrüyle alakalı olabilmesi. 3- cihazın sıfırlanıp denenmesi. Duruma göre donanımsal ya da yazılımsal nedenlerle gerekli adımlar atılır.

Yusuf tolun
Yusuf tolun - 8 ay Önce

Abi benim telefona yeni orjinal batarya taktırdım 5000 amper telefonum şarj okuyor gösteriyor ama olmuyor birde %2 yi geçmiyor ne iniyor ne yükseliyor neden olabilir sizce

İnceleme
İnceleme @Yusuf tolun - 8 ay Önce

Başka bir şarj cihazıyla ve pc usb ile deneyiniz ve duruma göre yazınız.

Ali
Ali - 1 yıl Önce

J7 prime şarj oluyor diyor ama olmuyor 2 hafta önce batarya değişti neden olabilir

emrah
emrah @Ali - 11 ay Önce

Benimde ayni j7 prime var dedim batarya ömrü bitmiştir yeni batarya aldım pil' i aldığımda kontrol ettim ayni şarj cihazımla şarj oluyordu ama batarya bitince şarj taktim dolmuyor bir türlü

J7 Prime şarj olmuyor
J7 Prime şarj olmuyor @Ali - 1 yıl Önce

Öncelikle farklı bir orjinal şarj aletiyle denenmesi sonrasından yazılım ve pil kontrolü yapılması gerekiyor.

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Benim de a7 2016 telefonum var. Telefonu alalı yaklaşık 3 yıl oldu ve telefonum birden bire cebimde kapanmış ve asla açılmıyordu eve gittiğimde telefonumu şarj a taktım ekranda şarj kutucuğu belirdi fakat hiçbir şekilde şarj dolmuyor ve tepki yoktu telefon da hâla açılmıyordu bunun üzerine garantisi biten telefonumun arka kapağını açtım ve bataryayı söktüm bataryasız bir şekilde şarja taktım ve telefon kısa bir süreliğine de olsa açıldı sonra bataryayı geri taktım telefon anında geri kapandı ve bataryayı tekrar söktüm bataryada enerjinin olup olmadığını kontrol ettim ve sonra fark ettim ki batarya tam yuvasına oturduğunda telefon açılmıyor tam oturmadığında açılıyor ve şoyle birşey yaptım bataryanın altında yükselici ince bir plastik parca var onu söktüm ve bararyayı o şekilde yuvasına yerleştirdim ve telefonun son 1 saattir sorunsuz çalişıyor

esra
esra - 1 yıl Önce

telefonum j6 plus şarjı 3 iken şarja taktım aradan 1 saat geçti baktım şarjı 2 olmuş kapattım daha iyi dolması için şimdi ise açıldığında şarjım yüzde 0 gösteriyor ve kapanıyor şarj doluyor işareti gösteriyor ama yüzdesini göstermiyor ve ekran ışığı kapanmıyor sorun ne olabilir acaba

Test etmek gerekiyor
Test etmek gerekiyor @esra - 1 yıl Önce

Kesin şundan diyemeyiz ama farklı orjinal bir şarj cihazında denendi ve sorun devam ediyorsa hard reset denenir ve yine devam ediyor ise o zaman pil değişimi.

Mesut
Mesut - 1 yıl Önce

Bazen dolduruyor bazen ise doldurmuyor telefonum p20 lite anlamadım bi türlü sorunu alalım çokta olmadı

Test etmeniz gerekiyor
Test etmeniz gerekiyor @Mesut - 1 yıl Önce

Farklı şarj cihazı ve powerbank ile deneyin duruma göre cihazı sıfırlayabilirsiniz.

Fatih Aldemir
Fatih Aldemir - 1 yıl Önce

Samsung j 5 2015 marka telefonuma yan sanayi tabir edilen batarya aldım ama orjinal kablo ile şarj almıyor ne yapabilirim..teşekkürler

Uyarı veriyor mu?
Uyarı veriyor mu? @Fatih Aldemir - 1 yıl Önce

Başka şarj cihazı ve kablo ile şarj oluyor mu?

Yusuf
Yusuf - 2 yıl Önce

Telefonumu 2 ay önce aldım telefonu sarj a taktim 1 saat sonra baktim hic degisiklik yok sarj oluyo gosteriyo ama hic yukselmiyo bunun nedeni ne olabilir

Cihazda arıza olmayabilir
Cihazda arıza olmayabilir @Yusuf - 2 yıl Önce

Orjinal başka bir markanın cihazıyla deneyin. Sorun yoksa yazın. Bataryanın düzensiz şarj edilmesi, yan sanayi cihaz ve kablo gibi nedenlerde olabilir.

Fatma yılmaz
Fatma yılmaz - 2 yıl Önce

Telefonu şarja taktığımda olmuyor kapatıp da koyuyorum gene olmuyor bayaryayı cıkarıpta akrep denilen sarj cihazına bataryayı taktım oluyor amaher zaman %0 gösteriyor bu sorun neden olabilir acaba

Batarya testi
Batarya testi @Fatma yılmaz - 2 yıl Önce

Başka bir pil ile denemeden net cevap olmaz.

furkan akbaş
furkan akbaş - 2 yıl Önce

telefonum daha yeni 8.1.0 android sürümü casper via g3 1gün önce oldu şarj ediliyor yazıyo ama hiç artmıyor sadece şarj oluyor yazıyor

Şarj ediliyor ama olmuyor
Şarj ediliyor ama olmuyor @furkan akbaş - 2 yıl Önce

Yazılım olarak sorun yoksa batarya ömrünü tamamlanmış.

Donald trump
Donald trump - 2 yıl Önce

Thanks


Teknoloji haberleri