Android telefonda Hard Reset nedir? Nasıl yapılır?

Android Hard Reset nedir? Nasıl atılır? Çoğu kullanıcının bu terimle öyle böyle karşılaştığını görüyoruz. Özellikle tuş kilidi sorununda akıllara gelen ilk tercih oluyor.

Andronova

Telefon dondu veya açılmıyor dendiğinde Android‘ de ilk akla gelen yöntem ya fabrika ayarları oluyor ya da Hard Reset atmak. Çoğu bu yararlı olan işlemi neye yaradığını bilmiyor. Yazımızda nasıl yapıldığını uzun uzun anlatacağız. Telefonda hard reset nedir ve dikkat edilmediğinde ne gibi olumsuzluklar çıkar buna değineceğiz.

3-4 Yıldır mobil cihazların yükselişi önemli ölçüde olduğunu söyleyebiliriz. İnternet imkanları ne kadar ilerledi ise o yönde mobile kaymalar oldu. Hele oyun dendiğinde her telefonda artık olmazsa olmazlardan biri. Her alanda zaman geçirilen bir alan olan sosyal ağlarla bağlantısını hiç koparmayan kullanıcıların 3-4 tane sosyal uygulaması olduğunu belirtelim.

Bu kadar aktif kullanılan mobil cihazların zamanla sıkıntı çıkarması kadar doğal bir durum yoktur diye düşünüyoruz. Her kullanıcının ilk zamanlar gibi telefonum çalışmıyor dediğini duyar gibiyiz. İlk gün için ilk akla gelinen yöntem ise solf reset veya bir diğer değişle recovery mode tercih edilen olu veriyor.

Resetleme için yapılacak şeylerde;

 • Telefon kapatılır.
 • Ses yükseltme ve telefonun güç butonuna 5 veya 10 saniye kadar basıp beklemeliyiz.
 • Ekrana yazılar veya cihazın yazılım logosuyla karşılaşıldığında tuşlar bırakılır.

Hard reset olmuyor ise;

 • Telefonun şarjına bakılır ve yeteri kadar dolması beklenir.
 • Butonlara basılı tutulduğundan emin olunur
 • Komut yok yazarak ünlem ! ekrana geldiğinde ses tuşlarıyla ve güç ile basıp çekerek açılması beklenir.
 • Yine olmuyor ise işlemlerin tekrarlanması.
 • Her şey denendi ise bu seferde ROM atarak sorun ortadan kaldırılır.

Hard reset nedir ne demek?

Telefonlarda Android menüsü dışından tuş kombinasyonları ile telefonun hafızasında bulunan her şeyi silen telefonu neredeyse ilk alındığı güne döndürme işlemine denmektedir. Fabrika ayarlarına dönen telefonunuzda videolarınız, müzikler, fotoğraflar, kısacası hafızada olan her silinmektedir. Telefonunuzda donmalar, zararlı bir yazılım bulaştığında ve yazılımsal sorun oluştuğunda yapmanız gerekir.

Arayüzler ve kombinasyonlar her telefonda farklılık gösterse de hemen hemen her telefonun ayarlar bölümünde ”Fabrika ayarlarına dönme veya geri yükleme” seçeneği bulunmaktadır.

Onaylandıktan sonra telefonunuzun SD Kart hariç hafızasında bulunan bütün veriler fabrikan ilk çıkış ayarlarına geri döner. Reset işlemi telefondan telefona farklılık gösterse de bir kaç dakika sürmektedir ve bu işlem ise cihazın fazla şarj harcamasına neden olacağı için bu işlemi yaparken telefonunuzun şarjının dolu olmasına özen gösteriniz.

Hard reset nasıl atılır?

 1. Cihaz şarj seviyesini kontrol etikten sonra cihazınızı kapatınız.
 2. Ses açma + Menü ve Güç tuşu (cihaz açma kapatma) bu üç tuşa basılı tutunuz.
 3. Ses açma + Güç tuşlarına basılı tutunuz. Menu + Güç tuşlarına basılı tutunuz.
 4. Ses kısma + Menü ve Güç tuşlarına basılı tutunuz.
 5. Ses kısma ve Güç tuşlarına basılı tutunuz.
 6. Wipe data factory reset seçeneğine geliğ Güç tuşuna basınız.
 7. Yes seçeneğine Ses kısma tuşu ile geliğ Güç tuşuna geliniz. 
 8. Reset işlemi tamamlandı ilk seçeneğe döndünüz.
 9. Şimdi tekrar Güç tuşuna basınız.

Bu seçeneklerden hangisi telefonunuzda mevcut ise o seçeneği seçerek istenilen güvenlik kodunuzu girerek telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmüş olursunuz. Bazı durumlarda ise menü seçeneğine ulaşılamaz. Bu durumda ise Android telefonunuz var ise telefonunuzun yan tarafında bulunan SES+GÜÇ tuşlarına aynı anda basarak açılış ekranı geçtikten sonra ekrana fabrika ayarları menüsü gelir. Fabrika ayarları menüsü ekrana gelince tuşlara basmaya son verilir. Telefon açılmadan karşınıza bir kurtarma menüsü gelir. Karşınıza çıkan bu kurtarma menüsünde “FaktorySettings ya da “Fabrika Ayarları” seçilir. 

Farklı modellerde hard reset nasıl yapılır?

Bazı Android cep telefonlarda bu adımlarında farklılıklar görülebilmekte. Telefonda desen kilidi sorunu varsa kilidi kırmak için format atma adımları yapılır. Bazı markalarda ise kendi yazılımları ile bilgisayar üzerinden yazılım güncellemesi yaparak, desen kilidi kaldırılabiliyor. Aşağıda genel yöntemlerine yer verdik. Olurda cihazınızda bu adımlarla işlem yapılamıyorsa, haber altında yer alan yorum bölümnden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bazılarında şu şekilde;

 • Menü, ses açma ve güç tuşlarıyla
 • Bazılarında ise ses yükseltme ve güç
 • Son olarak ses azaltma ve power ile yapılabiliyor.

Not: Bu işlemi yapmadan önce, eğer telefon sorunsuz açılabiliyorsa, önemli verileriniz varsa yedeğini alabilirsiniz. Bu işlemden sonra telefonda kayıtlı herşey silinecek. Hard reset işlemi olmazsa cihazın şarj seviyesi (%10 – %50) yetersiz olduğundan olabilir. Bazı durumlarda yazılım kaynaklı bu işlemin olmadığı görülebilmekte. Aşağıda 1′ den 6′ ya kadar ayrı ayrı denenmesi için seçenek verildi.

Telefona format nasıl atılır?

Android tabanlı cihazlarda oluşan yazılım hatalarında ve desen kilidi şifresi unutulduğunda ilk tercih edilen yöntem budur. Bu işlem cihazı ilk alındığı zamana döndürerek sorunu ortadan kaldırmayı sağlar. Bu bölümün diğer bir genel adı “Recovery” olarakta bilinmekte.

Bazen bu seçeneği fabrika ayarlarıyla karıştırılmakta. H. reset işleminin farkı en çok şu yönden anlayabilirsiniz. İmei atılmış cihazı fabrika ayarına döndürüldüğünde imei silinmez ama h.resette silineceğini belirtelim. İşte bu işlemi yaparken oluşabilecek sorunlara dikkat etmek gerekiyor. Bazen işlem yarıda kalıyor bazende cihaz yeniden başlatıldıktan sonra açılış ekranında kalıyor.

Resetleme işlemi ses tuşlarıyla yapılmakta ve bazen şarj seviyesinin yüksek olmasını isteyebiliyor.

Bazı modellerde;

 • Cihazın kapalı olması
 • Ses yükseltme tuşuna basılı tutarak ve sonra menü tuşuyla işlem yapılırken
 • Bazende buna güç tuşunu ekliyoruz.
 • Menüde fiziksel tuş yoksa o zaman ses açma ile cihazı açmada kullanılan tuşlarla işlem yapılmakta.

Android telefonda Hard Reset nedir? Nasıl yapılır?

  Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 02:19
  Andronova