Android telefonda Hard Reset nedir? Nasıl yapılır?

banner186

Android telefonda Hard Reset nedir? Nasıl yapılır? HTC, LG, Sony Xperia, Huawei, Discovery, Samsung Galaxy S4 S5 S6 S7, A1, A2, A3, A4, J1, J2, J3, J4, J5, J6, J7, J8, Note hard reset atma desen kilidini kırmak!

Android telefonda Hard Reset nedir? Nasıl yapılır?
Müşteri Hizmetleri 03 Ocak 2017 Salı 00:38

banner192

Telefonda hard reset nedir? Nasıl yapılır? Telefonlarda Android Menüsü dışından tuş kombinasyonları ile telefonun hafızasında bulunan her şeyi silen telefonu fabrika ayarlarına döndürme işlemine denmektedir. Fabrika ayarlarına dönen telefonunuzda videolarınız, müzikler, fotoğraflar kısacası hafızada olan her silinmektedir. Telefonunuzda donmalar, zararlı bir yazılım bulaştığında ve yazılımsal sorun oluştuğunda hard reset yapmanız gerekir. Arayüzler ve kombinasyonlar her telefonda farklılık gösterse de hemen hemen her telefonun ayarlar bölümünde ''fabrika ayarlarına dönme'' ya da ''fabrika ayarlarını geri yükle''seçeneği bulunmaktadır.

Bu seçeneklerden hangisi telefonunuzda mevcut ise o seçeneği seçerek istenilen güvenlik kdunuzu girerek telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmüş olursunuz. Bazı durumlarda ise menü seçeneğine ulaşılamaz. Bu durumda ise Android telefonunuz var ise telefonunuzun yan tarafında bulunan SES+GÜÇ tuşlarına aynı anda basarak açılış ekranı geçtikten sonra ekrana fabrika ayarları menüsü gelir. Fabrika ayarları menüsü ekrana gelince tuşlara basmaya son verilir. Telefon açılmadan karşınıza bir kurtarma menüsü gelir. Karşınıza çıkan bu kurtarma menüsünde FaktorySettings ya da Fabrika Ayarları seçilir. 

Onaylandıktan sonra telefonunuzun SD Kart hariç hafızasında bulunan bütün veriler fabrikan ilk çıkış ayarlarına geri döner. Hard reset işlemi telefondan telefona farklılık gösterse de bir kaç dakika sürmektedir ve bu işlem ise cihazın fazla şarj harcamasına neden olacağı için bu işlemi yaparken telefonunuzun şarjının dolu olmasına özen gösteriniz.

Hard reset nasıl yapılır? Bazı Android cep telefonlarda hard reset adımlarında farklılıklar görülebilmekte. Telefonda desen kilidi sorunu varsa kilidi kırmak için hard reset (format atma) adımları yapılır. Bazı markalarda ise kendi yazılımları ile bilgisayar üzerinden yazılım güncellemesi yaparak, desen kilidi kaldırılabiliyor. Aşağıda genel hard reset yöntemlerine yer verdik. Eğer cihazınızda bu adımlarla hard reset yapılamıyorsa, haber altında yer alan yorum bölümnden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Not: Hard reset atmadan önce eğer telefon sorunsuz açılabiliyorsa, önemli verileriniz varsa yedeğini alabilirsiniz. Hard reset işleminden sonra telefonda kayıtlı herşey silinecek. Hard reset işlemi olmazsa cihazın şarj seviyesi (%10 - %50) yetersiz olduğundan olabilir. Bazı durumlarda yazılım kaynaklı hard reset atılamayabiliyor. Aşağıda 1' den 6' ya kadar ayrı ayrı denenmesi için seçenek verildi.

Hard Reset nedir? Nasıl yapılır?

Android telefonda Hard Reset nedir? Nasıl yapılır?

Hard reset nasıl atılır?

  1. Cihaz şarj seviyesini kontrol etikten sonra cihazınızı kapatınız.
  2. Ses açma + Menü ve Güç tuşu (cihaz açma kapatma) bu üç tuşa basılı tutunuz.
  3. Ses açma + Güç tuşlarına basılı tutunuz. Menu + Güç tuşlarına basılı tutunuz.
  4. Ses kısma + Menü ve Güç tuşlarına basılı tutunuz.
  5. Ses kısma ve Güç tuşlarına basılı tutunuz.
  6. Wipe data factory reset seçeneğine geliğ Güç tuşuna basınız.
  7. Yes seçeneğine Ses kısma tuşu ile geliğ Güç tuşuna geliniz. 
  8. Hard reset işlemi tamamlandı ilk seçeneğe döndünüz.
  9. Şimdi tekrar Güç tuşuna basınız.

banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×