Resimli Anlatımlı Ders: Android’de Uygulama Geliştirmek için AVD oluşturmak ve Basit bir Proje Hazırlamak

Resimli Anlatımlı Ders: Android‘de Uygulama Geliştirmek için AVD oluşturmak ve Basit bir Proje Hazırlamak

Merhabalar, geçen hafta Android SDK kurulumunun ve geliştirme ortamının hazırlanmasının nasıl yapılacağını görmüştük. Bu haftaki yazımızı takip edebilmeniz için öncelikli olarak Android SDK kurulumunu tamamlamış olmanız gerekmektedir. Eğer yapmadıysanız androidde-uygulama-gelistirmek-icin-neler-gerekli ‘dan takip ederek kurulumu tamamlamanız gerekmektedir.

Android’de yazılım geliştirirken, geliştireceğiniz hedef sistem için gerekli SDK’yı bilgisayarınıza kurmuş olmanız gerekmektedir. Ayrıca yaptığınız uygulamayı bilgisayarda denemek için emülator oluşturmuş olmanız lazım. Yapacağınız bütün uygulamaları, gerçek telefonda ve ayrıca bilgisayarda bir kaç farklı emülatorde denemenizi tavsiye ederim. Çünkü Android işletim sistemi çok farklı cihazlar üzerinde çalışabilmektedir. (yavaş, hızlı, büyük ekran, küçük ekran vs.) Ne kadar çok cihazda denerseniz uygulamanızda olabilecek olası eksiklikleri o kadar kolay bulursunuz.

Bugün yapacağımız ilk uygulama için AVD oluşturarak başlayalım. Yapacağımız uygulama çok basit olacağı için sisteminizde sürümü en düşük SDK’yı hedef sistem olarak seçebilirsiniz. Ben 2.2 için AVD kurup, 2.2 için uygulamayı geliştireceğim. İsterseniz siz de aynısını yapabilirsiniz. Yalnız gerçek hayatta uygulamanız en eski hangi versiyonda çalışabiliyorsa (minimum olarak size hangi özellikler gerektiğine göre değişir) hedef sistem olarak onu seçin. Bu seçimi yaparken Android kullanıcılarının Android sürümlerini kullanma oranlarına göz atmanızı da tavsiye ederim.

Kurulum yaptığımız Eclipse’i açalım ve AVD Manager’ı aşağıdaki gibi açalım. Eğer yerini bulamadıysanız menülerden Window -> AVD Manager’dan ulaşabilirsiniz.

media 17485

Açılan pencerede New’i tıklayalım.

media 17486

Daha sonra aşağıdaki gibi AVD’nize bir isim verin (sürümün içerisinde geçmesini ileride AVD’yi seçerken zorluk yaşamamanızı sağlar) ve AVD özelliklerinizi belirleyin. Bu sayfayı kurcalıyarak diğer özellikleri de keşfedebilirsiniz. Ben versiyonu 2.2 olan 32 Mb’lık SD kart’a sahip, basit bir AVD oluşturdum. Daha sonra Create AVD tuşuna basarak AVD’mizi oluştururuz.

Menüyü kullanarak yeni bir Android projesi oluşturmak için gerekli sayfaya gideriz. Açılan sayfada Android bölümünden Android proje’sini seçeriz.

media 17487

Uygulamamıza bir isim veririz. Ayrıca uygulamamız için kök paket seçeriz. (com.ilkuygulamam). Paket ismi seçerken dikkat etmeniz gereken şey paket isminin tekil olmasıdır. Bunun için genellikle şahıs yada şirket isimleri uygulama adıyla birleştirilir. Paket isminin tamamının küçük harften oluşmasına dikkat edin. Mesela benim IlkUygulamam adlı projem için paket ismi com.kursat.aksakalli.ilkuygulamam olacaktır. Fakat siz bu proje için benim yaptıklarımın aynısını yapmaya çalışın. Yani paket olarak com.ilkuygulamam seçin. Hedef ve minimum SDK için sisteminizde yüklü olan minimum SDK’yı seçin. Daha sonra Next’i tıklayın.

Android SDK manager sürümünüze bağlı olarak aşağıdaki ekranla karşılaşabilirsiniz. Eğer ilk yazımı takip ettiyseniz, aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız. Bu ekranda uygulamanın icon’larının ekran çözünürlüklerine bağlı olarak nasıl olacağını belirlersiniz. Değiştirmeden devam edin.

Aşağıdaki yaptığım gibi boş bir proje oluşturun ve bitirin. Eğer Android SDK manager sürümünüz farklı ise ve farklı ekranlar geldi ise ana hatları aynı olmak şartıyla bir şeyi değiştirmeden basit bir proje oluşturabilirsiniz.

Sihirbaz uygulama çalışınca açılacak ana aktivitenin ismini ve o aktivitenin ekranının adını soracaktır. Sizde MainActivity ve activity_main yaparak devam edin.

Boş projemizi oluşturduktan sonra projede res -> layout içerisinde otomatik olarak oluşturulan ekranımızı (activity_main.xml) çift tıklayarak açın ve açılan ekranın altında ekranınızın ismini yazan tabı seçin. Aşağıdaki gibi olması gerekmektedir. Oluşturduğunuz aktiviteye bağlı olarak aşağıdaki gibi gözükecektir. Ekran tasarımlarımızı kod ile bu ekrandan yapabileceğimiz gibi graphical layout tabından da yapabilirsiniz. Bu tabda ekranınızın nasıl olacağını görebilirsiniz.

media 17488

Ana aktivitenizi aşağıdaki gibi çift tıklayarak açın ve içeriğinin aşağıdaki gibi olduğunu kontrol edin. Eğer ekran adınız farklı ise

setContentView(R.layout.ekranAdınız);

şeklinde düzeltin. Bu kısım aktivite açılınca hangi ekranın yükleneceğini sisteme belirten koddur. Ekranızı bulabilmek için metot parametresini yazarken R.layout. yazdıktan sonra ctrl+space basarak varolan ekranları görebilirsiniz.

media 17489

media 17490

Eğer bir hata yapmadıysanız Package Explorer bölmesinde projemizi sağ tıklayarak aşağıdaki gibi Android projesi olarak çalıştırınca emulatörünüz açılacak ve uygulamanız çalışacaktır. Emülatörünüz bir Android telefon gibi çalışmaktadır. Daha sonra yapacağınız her projenin uygulama gibi eklendiğini görebilirsiniz.

media 17491

Emülatör çalışıp uygulama açılınca uygulamanız çalışmaya başlayacaktır. Emülatörün açılması biraz sürebilir. İleride başka uygulamalar yaparken, projeyi derleyip tekrar çalıştırıken, emülatörü kapatmadan çalıştırırsanız emülatörün tekrar açılmasını beklemenize gerek kalmaz.