Dahili Telefon Depolama Birimini Arttırma Rehberi

Bazı Android telefonlardaki dahili depolama biriminin kapasitesinin düşük olması, çok uygulama yükleyen kullanıcıların bir süre sonra canını sıkmaya başlar. Bu düşük kapasiteli depolama alanı kısa sürede dolar ve yeni uygulama yüklemek için eski bazı uygulamaları silmek gerekir. Bugünkü rehberimizde size dahili depolama biriminin kapasitesini nasıl arttırabileceğimizden bahsedeceğiz.

Andronova

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, telefonunuzun root’lu olması gerekir. Eğer telefonunuz root’lu değilse öncelikle telefonunuzu root etmeniz ya da ettirmeniz gerekiyor.

Telefonunuzun root’lu olduğunu varsayarak ikinci aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada öncelikle SD kartınızın yedeğini bilgisayarınıza almanızı tavsiye ederiz. Yani bilgisayarınızda bir klasör oluşturup SD kartınızdaki tüm dosyaları bu klasöre kopyalayın. Bundan sonra SD kartınızda ikinci bir bölüm (secondary partition) oluşturacağız. Bunun için gerekli araçlar google’da arama yapılarak bulunabilir. Bizim size önereceğimiz araç MiniTool Partition Wizard. Bu aracı download.cnet.com/MiniTool-Partition-Wizard-Home-Edition/3000-2094_4-10962200.html?part=dl-6285158&subj=dl&tag=button buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz

Seçtiğiniz araçla SD kartınızda ikinci bölümü oluşturduktan sonra son aşamaya geçiyoruz. Google Play’den telefonunuza Link2SD uygulamasını yüklemek. Link2SD uygulamasını açıyoruz ve dosya sistemi olarak FAT32 seçiyoruz. SuperUser isteği geldiğinde izin ver diyoruz. Telefonumuzu kapatıp baştan başlatıyoruz.

Link2SD uygulamasından artık istediğimiz uygulamaları seçip SD karta linklemesini yani telefonun dahili hafızasından yeni uygulamanın dosyalarını, SD kartın ikinci bölümüne taşımasını sağlayabiliriz. Hatta uygulamanın ayarlarından bu işlemi Link2SD’nin otomatik yapmasını sağlayabiliriz. Siz yeni bir uygulama yüklersiniz ve Link2SD otomatik olarak bu yeni uygulamayı SD karta linkler, böylece dahili hafızanızda her zaman yeterince boş alan kalır.

Andronova