Android Telefon ve Tabletler için ‘Tüm Gazateler’ Uygulaması [inceleme]

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android Telefon ve Tabletler için ‘Tüm Gazateler’ Uygulaması APK indir Yükle Nasıl Yüklenir

teknik destek

Google Play Store’da mobil cihazlar için geliştirilen pek çok haber ya da gazete uygulamasına rastlamak mümkün. Bu yazımızda FOBİTO tarafından geliştirilen, Türkçe’ye “Tüm Gazeteler” ve orijinal adıyla World Newspapers uygulamasını ele alacağız. “Tüm Gazeteler” Android tablet ve telefonlar için geliştirilen bir uygulama. 1,75MB dosya boyutuyla Android cihazımızda çok az bir alanı işgal eden uygulamada kolay ve pratik bir şekilde ücretsiz olarak gazete ya da dilediğimiz haber sitesini okuyup takip edebiliyoruz.  20’den fazla ülkenin en popüler gazete ve haber sitelerine erişim sağladığımız uygulama, bizleri Android cihazımıza pek çok uygulama yüklenmesi zahmetinden kurtarıyor.

Sizler de benim gibi sabahları mutlaka gazete ya da haber sitelerini okuyorsanız “Tüm Gazeteler” uygulamasını Android cihazınıza yüklemenizi tavsiye ederim. Dilerseniz şimdi uygulamanın neler sunduğuna bir göz atalım.

Tüm Gazeteler uygulamasını Android cihazımıza kurduktan sonra uygulama, menü içeriğinde “Gazeteler” isminde yer alıyor. Uygulamaya giriş yaptığımızda ilk olarak ülkemize ait gazete ve haber sitelerinin yer aldığı alan bizleri karşılıyor. Burada yer alan içerikler alt alta alfabetik sıralanmış şekilde yerleştirilmiş. Uygulama içeriğinde yerleşik olarak sunulan gazeteler şunlar; Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Zaman, Vatan, Radikal, Cumhuriyet, Takvim, Taraf, Akşam, Bugün, Ajansspor, Fanatik, Fotomaç, Sabah, Posta, Star, Ntvspor, Maraton, Sporx, Ntvmsnbc, TRT Haber, Odatv, Sözcü, Haber 7 ve İnternet Haber. Alt alta sıralanan siteler siyah bir şeritle birbirinden ayrılmış ve herhangi bir gazete erişmek için ilgili alanı tıklamak yeterli.

1

Giriş yaptığımız uygulamada bizleri karşılayan ana ekranın üst bölümünde sağ ve sol kısımlara iki adet navigasyon buton eklenmiş. “+” şeklinde işaretlenen sanal butona tıkladığımızda “Yeni gazete ekleme” alanı karşımıza çıkıyor. En çok beğendiğim özellik olan bu alanda uygulamaya dilediğimiz gazete ya da haber sitesinin Mobil URL ya da Web URL adreslerini ekleyebilirsiniz. Söz konusu özellik, Tüm Gazeteler uygulamasını benzer diğer uygulamalardan ayıran en önemli detayların başında geliyor.

Ekranın (bize göre) solunda yer alan Gazeteler simgesine tıkladığımızda ise 20’den fazla ülke ve bu ülkelerin karşısında o ülkeye ait kaç haber sitesinin yer aldığı görülüyor. Bu bölümde ayrıca “İndirilen sayfalar” başlığı da yer alıyor. Diğer ülkeler için sunulan içeriklere ve kaydettiğimiz sayfalara erişim, tıpkı Google Play’in en sürümünde olduğu gibi sağa doğru yapılan kaydırma hareketiyle de mümkün. İndirilen Sayfalar başlığı altında kaydettiğimiz makale, haber ya da diğer içeriklere çevrim dışı okumak mümkün. İndirilen sayfaları okuduktan sonra “Tümü” bölümünü tıklayarak silebiliyoruz.

3

“Tüm Gazeteler” uygulamasında “Yeni gazete ekle” bölümünde dikkatimi çeken bir ayrıntıdan söz edecek olursam; uygulama her ne kadar gazete ve haber sitelerini içerik edinse de, günlük sıklıkla takip ettiğiniz köşe yazarları, internet medya içerikleri, spor sitelerini, teknoloji sitelerini ve pek çok mecradan siteyi  bu bölüme ekleyebilirsiniz. Bu sayede günlük takip ettiğiniz birçok kategorideki siteleri tek başlık altında toplamak mümkün.

4

“Tüm Gazeteler” uygulamasının artı ve eksi (olumsuz özeliklerden ziyade öneri başlığı şeklinde değerlendirmek daha doğru olacaktır) özelliklerine değinecek olursak;

Artı Özellikler

1- Tüm Gazeteler uygulaması sunduğu hizmetler karşılığında kullanıcılardan herhangi bir talep ücret etmiyor.

2- Haber ya da gazete sitesinin web URL içeriğinde yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemleri oldukça hızlı tepki veriyor.

3- Tüm Gazeteler, sunduğu içerikler sayesinde Android cihazımızı uygulama kalabalıklığından kurtarıyor.

4- Hem mobil hem de Wi-Fi bağlantısında içeriklerin yüklenmesi gayet hızlı.

5- Dilediğimiz haber, gazete ya da farklı bir kategoriden sitenin ekleyebilirsiniz.

6- Dünyada yaşanan gelişmeleri o ülkeye ait popüler kaynaklardan takip etme imkanı mümkün.

7- Haber ya da içerik kaydetme ve çevrim dışı okuma özelliği.

8- Okunan bir haber, makale ya da içeriği e-posta-mesaj olarak gönderme, notlar arasına kaydetme ya da sosyal mecralarda paylaşabilme.

Eksi Özellikler ve sunacağımız önerilere değinecek olursak;

1- Daha önce yerleşik olan ya da kaydedilen bir haber sitesi ve gazete için silme butonu bulunmuyor.

2- Uygulama ana ekranında yer alan “Gazete Ekleme” ve” Gazeteler” sanal butonları daha kolay erişim açısından ekranın alt bölümüne taşınabilir.

3- Uygulama içeriğine gazete ya da haber sitesi ekleme işleminde öneri siteler sunulabilir.

4- Haber sitesinin mobil sürümünden web sürümüne ya da web sürümden mobil sürüme geçişi, siteye giriş yaptıktan sonra üst sağ bölümde yer alan menü butonundan sağlanabiliyor. Ancak, ana ekranda ilgili gazetenin karşısında yer alan “>” simgesi mobil ya da masaüstü adreslerden hangisine erişmek istediğimizi ilk esnada belirleyebilir.

5- Daha modern bir arayüz adına yerleşik gazetelerin logolarına yer verilebilir.

Tüm Gazeteler uygulamasına Google Play üzerinde ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Tüm Gazeteler uygulamasını indirdikten sonra uygulamanın neler sunduğunu bizlerle paylaşabilir, uygulamanın artı ve eksi başlıklarına katkıda bulunabilirsiniz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!