Android telefonda rehber yedekleme ve geri yükleme

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Android telefonda rehberi yedekleme ve alınan yedeği geri yükleme nasıl yapılır? Telefon rehberdeki kişilerin yedeğini alma programı olarak en iyi yedek alma programı hangisi sizce?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Android telefonda bulunan videoların, resimlerin, müziklerin, mesajların ve dosyaların yedeğini alma uygulaması olarak önerdiğimiz yazı tarihine göre dikkate alınmalı.

Android cep telefonda, rom yüklendiğinde, yanlışlıkla veya bilerek fabrika ayarlarına döndürüldüğünde ve cihaz arızalandığında telefonda yer alan en önemli verilerin başında gelen rehber, silindiğinde oluşan stresten kurtulmak için cihazın yedeğini almayı ihmal etmeyelim!

Silinen rehberi eğer geri alamazsanız ulaşabileceğiniz veya kayıtlı olan bütün rehberi malum tek tek geri yüklemek çok zor olacaktır. Bu zorluğunu düşününce veri yedeklemenin dikkate alınması gereken önemli bir işlem olduğunu anlarız.

Android telefonda rehber yedekleme nasıl yapılır?

Alternatif çok sayıda yedek alma programı bulunmakta. Ama daha çok Google Drive (Gmail hesabı üzerinden) hizmeti kullanılmakta. Bunun dışında Google Play Store’ den yedek alma yazdığınızda çok sayıda uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Android telefonda veya sim kartta yer alan rehberi harici SD karta taşımak aktarmak için;

Telefondan rehbere giriniz. Rehber açıkken, sol alt tarafta yer alan seçeneklere dokununuz. Aşağıda ekrana gelecek olan İçe / Dışa Aktar seçeneğine dokununuz. SD Karta Çıkarı yazısına dokununuz. Onay ekranını tıkladıktan sonra yedekleme başlamış olacak.

Rehber (kişiler) yedeklemesi yapıldıktan sonra eğer yedeği geri yüklemek istiyorsanız yukarıdaki adımları takip edip son işlem olarak “SD kartından al” seçeneğini uygulamanız yeterli olacak.

Android telefonda rehberi tanımlı olan Gmail hesabına senkronize edebilirsiniz. Menü / Ayarlar / Hesaplar ve Senkronizasyon seçeneğinden tanımlı Gmail adresini seçerek yapabilirsiniz. Eğer daha önce yapmadıysanız Gmail adresi oluştur seçeneği ile yedekleme işlemini başlatabilirsiniz.

Senkronize kontrolünü bilgisayardan yapmak için Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Gmail adresinde bulunan Veri Senkronizasyon bölümünden “Kişiler” seçeneğine girerek kontrol edebilirsiniz.

Konuyla alakalı yararlı olacağını düşündüğüm, Android Gmail ile yedekleme yedeği geri yükleme ve Android telefonda tablette silinen dosyaları kurtarma geri alma konularımızı inceleyebilirsiniz.

Android telefonda rehber yedeği geri yükleme resimli anlatım

Android telefonda rehber yedekleme ile ilgili önerdiğimiz yazı içerisindeki destek numarasını arayıp yardım talep edebilirsiniz.

  1. Kişileri açınız.
  2. Menüden Ayarlar ve sonra Dışa aktar yapınız.
  3. Kişilerinizi dışa aktarma işlemi için hesap seçin.
  4. Son olarak vcf uzantılı dosyasına akta yapınız.

Gmail otomatik yedek alma açma kapatma

  1. Ayarlara giriniz. 
  2. Sistem’ den Yedekle
  3. Google Drive yedeklemeyi açın

gmail ile yedek alma

Google Drive uygulamasını yükleyerekte yedek alınabilir. Birde telefon değişecekler, eski telefona G.Drive uygulamasını yükleyip yedek alıp sonra yeni telefona da aynı uygulamayı yükleyerek yedeği yeni cihaza taşıyabilirler.

NOT: Android verileri iOS iPhone taşımak isteyenler “Move to iOS” uygulamasını kullanabilirler.

Android telefonda rehber yedekleme fotoğrafları

Videoları mesajları ve dosyaların yedeğini alma uygulamaları: Super Backup uygulaması, Android cep telefonu ve tablette yer alan verilerin yedeğini almak için en iyi yedekleme uygulamalarından biri. 

Alternatif yedekleme uygulamaları: My Contacts Backup, uBackup SMS Yedekleme, JS Backup – Restore & Migrate ve CM Backup uygulamalarını Google Play mağazasından inceleyebilirsiniz. Samsung cep telefonları alternatif olarak Smart Switch’ da kullanılabilir.

Telefonda yedekleme uygulamaların ortak özellikleri alınan yedekler neler: Kişileri (Rehberi), Mesajları, Arama kayıtları, Fotoğrafları, Videoları, Takvimleri ve dosyaları SD karta yada Google Drive’a yedekleyebilirsiniz.

Uygulama ile yedeğin geri yüklenmesi ekran görüntüsü

Android telefonda rehber yedekleme ve geri yükleme

Android telefonda rehber yedekleme nasıl yapılır?

Android telefonda rehber yedekleme resimli anlatım


Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 20:13

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir