Android 4.4 KitKat Tabanlı Paranoid Android ROM’lar Sıfırdan İnşa Edildi [video]

Android yazılım dünyasının önde gelen ekiplerin Paranoid Android, Android 4.4 KitKat’e dayalı hazırladığı PA 4.0 yazılımlarına ilişkin daha fazla detayı Google+ hesabı üzerinden yayınladı bir video ile açıklığa kavuşturdu. Tamamen yeniden oluşturan ROM’da bir dönemin en önemli özelliklerinden biri olarak gösterilen ve Android açık kaynak projesine de dönüştürülen Halo çoklu görev bildirim baloncuğu artık yazılımlarda yer almayacak. Geliştirici ekip geçtiğimiz günlerde yayınladığı bildiride Halo projesinin sona erdiğini açıklamıştı.

Popüler yazılım ekibi tarafından yayımlanan son videoya göz attığımızda ilk olarak Nexus 5’te yer alan daha sonra Nexus ve GPe cihazlar için yayınlanan Google Asistan Başlatıcı’sının kullanıcı arayüzünü oluşturduğunu görüyoruz. Yenilenen duvar kağıdı, yeni açılış animasyonu, Hızlı Ayarlar 3.0 ve sürükleyici mod, ekip tarafından oluşturulan yazılımda dikkat çeken diğer gelişmeler. Sürükleyici Mod hakkında daha fazla detay için buradaki haberimize, Hızlı Ayarlar 3.0 içinse buradaki haberimize göz atabilirsiniz.

Paranoid Android ekibiyle özdeşleşen özelliklerden biri olan Pie kontrolleri Android 4.4 KitKat tabanlı yazılımlarda yer almaya devam edecek. Estetik bir yapıya bürünen Pie kontrollerinde söz konusu sanal butonların hangi kenara taşınacağı artık ana ekran üzerinden uygulanabiliyor. Halo çoklu görev yöneticisinin yerini ise Hover adlı bir özellik alacak ancak yeni özelliğe ilişkin detaylar henüz bilinmiyor.

Pie kontrollerin yanında kullanıcı yine durum çubuğu ya da sanal butonları gizleyebilecek. Ancak yazılımdaki en büyük görsel değişimin Pie kontrollerinde sağlandığını söyleyebiliriz. Ekip tarafından yayınlanan videoya aşağıdan göz atabilirsiniz. Paranoid Android ROM indirme sayfasına buradan erişebilirsiniz.

7onvPFH9okU” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

kaynak: androidauthority