Galaxy S IV için “Yüzen Dokunmatik” Özelliği ve Yüksek Verimli “Yeşil PHOLED” Ekran İddia Ediliyor

Samsung’un üst seviye akıllı telefonu için geri sayıma geçildiği şu günlerde detaylar gelmeye devam ediyor. Bir süre önce ekran görüntülerinin sızdırıldığına şahit olmuş ve elde edilen görüntülerden arabirimde sağlanan gelişmelerin yanı sıra; ön kamera ile sağlanabilecek “Akıllı Kaydırma, Akıllı Duraklatma, Akıllı Bekleme ve Akıllı Rotasyon” özelliklerinin telefonun sunacağı fonksiyonlar arasında yer aldığını öğrenmiştik.

SamMobile, yaklaşan lansmanla birlikte Galaxy S IV hakkında yeni bilgiler elde etmeyi başardı. İddiaya göre telefonda daha önce Xperia Sola modelinde karşımıza çıkan ve “Floating Touch” olarak adlandırılan teknoloji kullanılacak. Söz konusu özellik sayesinde ekrana dokunulmadan kontrol sağlanabilecek. Parmaklarımızı birkaç santim yukarıdan tutarak ekran ile etkileşim sağlayan Floating Touch, parmağın etrafa yaydığı elektriği sahip olduğu sensörlerle algılıyor ve ekranın uzaktan kontrolüne imkan sağlamakta.

Galaxy Note II’de Air View ile S-Pen kalemin benzer özellikler gösterdiğini hatırlıyoruz. Görünüşe bakılırsa Samsung, geliştirilmiş S-Pen kalemin sunduğu yetenekleri yeni nesil akıllı telefonda parmak hareketleri ile sağlayacak. Özelliğin nasıl çalıştığına dair detaylara aşağıdaki videodan göz atabilirsiniz.

Samsung’un satış rekorları kırması beklenen telefonu için iddia edilen bir diğer gelişme ise ekran cephesinde yaşanıyor. Süreç içerisinde gelişen bazı haberlerde telefonda Super LCD ekranın kullanılacağı ön görülse de; samMobile, telefonda “Green PHOLED” olarak adlandırılan bir gelişimin konumlandırılacağını rapor ediyor. Yeşil-Sarı piksellerin yer aldığı panelde parlaklık değeri arttırılırken, pil ömrü noktasında %25 daha verimli sonuçlar elde etmekte. Full HD çözünürlüklü bir panelin kullanılacağı kesinleştiğine göre söz konusu gelişimin pil ömrü açısından oldukça faydalı olacağını ifade edebiliriz.

Galaxy S IV için yayınlanan reklam videosunda kutu açılışında ortaya çıkan parlaklıkla söz konusu panel için iddia edilen parlaklığı işaret ediyor olabilir.

Şirket içerisinden elde edilen bilgiler ışığında telefonun Android 4.2.1 ile çalışacağı ve mart ayı içerisinde Android 4.2.2 güncellemesini alacağı iddia edilirken; 360 derece panoramik fotoğraf çekimi sunan Samsung Orb, 13MP çözünürlüklü kamera, 2GB RAM, Eynos 5 octa işlemci ve yenilenen Touchwiz Nature arabirim telefonun sergileyeceği diğer teknik özellikler olacak.

14 Mart’a kadar gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.