Google Nexus Cihazları Apple Gibi Kendi Üretmek İstiyor!

Aynı Apple’ın iPhone’larda yaptığı gibi, Google Nexus cihazlarını tamamen kendi tasarım ve donanımlarıyla üreterek elini güçlendirmek istiyor.

Kullanıcıların Android işletim sistemini en doğal haliyle yaşayabilmeleri için başlatılan Nexus projesi ve altında üretilen Nexus cihazları, özellikle güncellemeleri ilk aldıkları için kullanıcıların ilgi odağı haline gelmiş durumda. Çünkü Android’in en büyük sorunlarında biri olan güncelleme sorunu, Google‘ın bu adımıyla kısmen de olsa çözülmüş oldu.

HTC, Samsung, LG, Asus, Motorola ve son olarak Huawei ile çalışarak üretilen Nexus modelleri, Google’ın donanım ve cihaz tasarımları konusunda elini kısıtlıyor. Ancak Google, OEM Android üreticileriyle çalıştığından dolayı hala elinde tüm kontrollere sahip olmadığı için memnun değil ve bu durumu kısa süre içerisinde çözmek istiyor.

Apple‘ın da yaptığı gibi, tamamen kendi tasarladığı ve ürettirdiği, tüm donanımlarının, özelliklerinin kendine ait olduğu, kullanıcıların ihtiyaçlarının tamamen anlaşılıp sunulabileceği bir mekanizmadan bahsediyoruz ki buradan çıkacak bir ürün, hele hele Google markasının gücünü de arkasına alırsa, ciddi bir etki oluşturabilir.

nexus modelleri

Her ne kadar son olarak Motorola Nexus 5X ve Huawei Nexus 6P modellerinde donanım konusunda firmaların elleri oldukça güçlü olsa da, yine de Google’ın tam olarak yapmak istediği özellikleri yapabilmesine olanak sağlamadı.

nexus-6p-nexus-5x

Gerek son teknolojik donanımlar, gerek ise güncelleme konusundaki hızlı dağıtıma sahip bir Android akıllı telefon, ben dahil tüm Android kullanıcılarının isteyeceği bir şey olacaktır. Google’ın böyle bir cihaz üretmesi durumunda siz satın alır mısınız?