Samsung Galaxy Note 3’ün Toplam Maliyeti Hesaplandı, En Pahalı Bileşen Süper AMOLED Ekran

Geçtiğimiz günlerde dünyanın birçok noktasında raflardaki yerini alarak kullanıcılarla buluşan Samsung Galaxy Note 3‘ün Exynos Octa işlemcili versiyonu ülkemizde 2.199 liradan satışa sunuldu. Telefon bir önceki nesil Galaxy Note modeliyle karşılaştırıldığında kayda değer gelişmeler sergilemesine rağmen ilk aşamada belirlenen fiyatın 2.000 liranın (psikolojik sınır) üzerinde olması birçok kesimin tepkisini çekti.

techinsights sitesinin Galaxy Note 3 üzerine yaptığı kapsamlı incelemede Galaxy Note 3’ü oluşturan tüm bileşenler detaylı şekilde incelenirken, telefonun toplam maliyeti de hesaplandı. Sahip olduğu donanım ve yazılım özellikleri itibariyle mobil dünyasının en güçlü çözümlerinden biri olarak gösterilen Galaxy Note 3’ün toplam maliyeti 240 dolar, ülkemiz para birimine çevirdiğimizde ise 480-485 lira civarına bir maliyet karşımıza çıkıyor.

Alt bölümde yer alan tablodan anlaşıldığı üzere Galaxy Note 3’ün en pahalı bileşeni 5.7-inç boyuta sahip Full HD çözünürlüklü Super AMOLED ekran oldu. Üst seviye LCD ekranlarlar yarışır bir parlaklık ve görüntüleme deneyimi sunduğu iddia edilen ve gerek beyaz dengesi gerekse güneş altında okunabilirlik noktasında oldukça geliştirilen AMOLED ekranın maliyeti 61 dolar.

İncelenen telefon Galaxy Note 3’ün Qualcomm işlemcili versiyonu ve ekrandan sonra en pahalı bileşen Snapdragon 800 işlemcisi oldu. Krait 400 mimarisine sahip ve beraberinde Adreno 330 grafik yongası ile neredeyse tüm LTE altyapılarını destekleyen modemler bulunduran Snapdragon 800’ün Samsung’a maliyeti 49.50 dolar.

galaxy-note-3-cost

Galaxy Note 3’ü oluşturan diğer bileşenlerin fiyatları işe şu şekilde sıralanıyor; Pil 6.50 dolar, kamera 15 dolar, bağlanabilirlik 14 dolar, 32GB hafıza 15 dolar, SDRAM 10 dolar, güç yönetimi ve ses 6.50 dolar, diğer 26.50 dolar, diğer malzemeler 5 dolar, birleştirme ve test maliyetleri ise 13 dolar.

ilgili>> AndroidAuthority