Telefonum İçin Android M Güncellemesi Ne Zaman? Cevabı Yazıda

Google’ın Android işletim sisteminin son sürümü Android M‘in resmi olarak tanıtılması ve hakkında tüm detayların belli olmasından sonra, kullanıcıların gözleri Android M güncellemesinin telefonlarına ne zaman geleceği sorusuna yöneldi.

Bu konuda ilk duyuruyu yapan HTC’nin açıklamasından sonra, Google’ın Android M Geliştirici Önizleme Sürümü Fabrika İmaj Dosyaları ve SDK‘yı yayınlandığına yönelik yazımızı ve Android M ile alakalı daha detaylı bilgi edinmek için ise Android M İle Gelen 55 Yeni Özellik ve 20 Resimde Yeni Android M’in Tüm Güzellikleri başlıklı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Gelelim asıl konumuza. Peki siz de Android M güncellemesi benim akıllı telefonuma ne zaman gelecek sorusunu soranlardan mısınız? Cevabı aşağıda bulacaksınız.

Google, Android M sürümünü elbette ilk alacak olan Nexus cihazları olacak. Ancak Google yaptığı açıklamada Android M‘in resmi sürümünün yayınlanmasından önce 3 büyük güncelleme alacağını duyurdu ve bu güncellemenin takvimini de yayınladı.

android-m-guncelleme-tarihi

Yani buna göre her halükarda Android M güncellemesinin 2015 yılının üçüncü çeyreğinden önce gelmesi mümkün değil. Bu bilgiden ve üreticilerin yeni çıkan sürümler için güncelleme yayınlama sürelerine yönelik istatistiklerden yola çıkarak Android M güncellemesinin telefonunuza ne zaman geleceğini belirleyebilirsiniz.

kitkat-guncelleme-tarihi

lollipop-guncelleme-tarihi

Hem KitKat hem de Lollipop sürümü Ekim ayında yayınlandılar. Yukarıdaki tablolarda, üreticilerin bu sürümler için ne kadar sürede güncelleme yayınladıklarını görebilirsiniz.

Bundan yola çıkarak, HTC‘nin amiral gemilerinin Android M güncellemesini 2016 Ocak ayından önce, Samsung‘un ve LG‘nin amiral gemilerinin Android M güncellemesini Aralık 2015‘ten önce ve son Sony‘nin amiral gemilerinin ise Android M güncellemesini 2016 Mart ayından önce almasını beklememek gerekiyor.

Bu istatistiklere göre hazırladığımız tahminlerimiz gerçekleşmez ve üreticiler Android M güncellemesini daha erken yayınlarlar ise, bunun güzel bir gelişme olacağını söylemekten başka diyeceğimiz bir şey olmaz 🙂