Android Telefonlardaki Ön Yüklü Uygulamaların Kaldırılmasına Onay Çıktı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android telefonlarda üretici tarafından cihaza yerleştirilen ön yüklü uygulamaları çoğu zaman gereksiz buluruz. Elbette sıklıkla ya da arada bir işe yarar uygulamalar bulmak mümkün, ancak genele bakıldığında kullanıcılar söz konusu yerleşik uygulamalardan kurtulmanın yollarını her zaman aramıştır. Neyse ki artık Root ya da özel ROM’ların dışında bu ön yüklü uygulamalardan kurtulmanın önü açıldı.

teknik destek

Güney Kore Bilim ve Geleceği Planlama Bakanlığı (sırf bu alanda çalışmalar yapan bir bakanlığın kurulması bile takdire şayan)  Android telefonlarda ön yüklü gelen uygulamalar hakkında yaptığı düzenlemeye açıklık getirdi ve nisan ayından itibaren Android telefonlarda yer alan ön yüklü uygulamaların silinebilmesinin önünü açtı. Ön yüklü uygulamalar arasında  Wi-Fi bağlantısı, yakın alan iletişimi (NFC), müşteri hizmetleri merkezi ve uygulama mağazaları ile ilgili dört gerekli öğe ise silinemeyecek.

Güney Kore’de sadece SK Telecom tarafından satışa sunulan Galaxy S4’ü ele alacak olursak; telefonda ön yüklü uygulama sayısı 80’i bulmaktadır. Bunların 25’i taşıyıcı firmaya aitken, Samsung’un ön yüklü 39 uygulaması Google’ın ise 16 uygulaması telefonda bulunuyor. Söz konusu uygulamalar telefonda yer alan dahili depolama alanını da olumsuz yönde etkilemektedir. Galaxy S4’ün 16GB’lik versiyonunda hatırlanacağı üzere kullanıcılara sadece 8.56GB’lik boş alan bırakılmıştı.

Nisan ayında Güney Kore’de başlatılacak uygulama dileriz diğer ülkeler için de emsal temsil eder ve dünya genelinde Android kullanıcıları ön yüklü uygulamaları zahmetsizce telefonundan kaldırabilir.

Not: 16GB depolama sahip telefonlarda kullanıcılara ne kadar alan bırakıldığına alt bölümden yer alan görselden bakabilirsiniz.

phone-storage-630x516

kaynak: zdnet

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!