Android telefonlarda wipe nedir nasıl yapılır

banner186

Android telefonlarda root işleminde kullanılan wipe nedir nerelerde nasıl kullanılır? Wipe dalvik cache, wipe battery status ve Wipe data / factory reset nedir? Recovery nasıl yapılır?

Android telefonlarda wipe nedir nasıl yapılır
Çağrı merkezi 25 Şubat 2017 Cumartesi 12:22

banner192

Android telefonlarda var olan işletim sistemi sürümününün yerine farklı bir sürüm yüklerken yani yeni ROM attığınızda karşınıza gelen tariflerde hep wipe başlayan seçenekler görmüşsünüzdür. Wipe kısaca yeni bir ROM telefona tarken daha önce cihazınızda bulunan ROM dosyalarına ait kalıntıların silinmesidir. Wipe işlemini kullandığınız android telefonlara uyguladığınızda ise telefonunuzda va olan bütün bilgiler silinmektedir. Şimdi forum sitelerinde vaya uzmanlardan duyduğunuz full wipe nedir ve nasıl yapıldığını anlatalım.

Android telefonlarda full wipe nedir 

Android telefonlarda wipe nedir nasıl yapılır

Telefonlarda full wipe derken aslında aşağıdaki işlemlerin yapılması anlatılmaktadır;

  1. İlk olarak telefonunuzun recovery ekranına ulaşmanız gerekmektedir. Bu ekrana ulaşma işlemi farklı modellere göre değişiklik göstermektedir.
  2. Ekrana ulaştıktan sonra ise yazımızın başlığında yerlam "Wipe" ismi ile başlayan data/factory reset işlemini yapmak
  3. Daha sonra yine aynı ekranda bulunan wipe cache yazısına tıklamak
  4. Advanced bölümün içerisinde yer alan Wipe dalvik cache ve wipe battery status adımlarını uygulamaktır.

İşte bu adımları yaptığınızda telefonunuza full wipe yapmış olacaksınız. Kısaca full wipe nedir sorusunun cevabı bu maddelerdir. Peki neden eski rom'a ait dosyaları bu yöntemle tamamen kaldırıyoruz ?

Bu sorunuzun cevabı şudur; yeni yükleme yapacağınız ROM dosyasına ait parçalar eski ROM yüklemesi ile uyumsuz olabilir. Buda cihazınızın sağlıklı çalışmasını engeller. Bundan dolayı tam temizlik olan full wipe işlemi yapılır. Bu adımlardan sonra temiz bir dosya sistemine ait telefonunuza istediğiniz tabiki telefonunuzla uyumlu ROM dosyalarını yükleyebilirsiniz.

banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×