Android TV YouTube video oynatmıyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Android TV YouTube video oynatmıyor sorunu genellikle yazılımı eski televizyonlarda yaşanmakta. Desteklenmediğini belirten bildirim mesajı ekrana gelmeyen modellerde direk çıkışa attığı oluyor. Yazımızda yer alan bilgiler tüm Android cihazları ilgilendirmekte.

Teknoloji destek

Eskiden video oynatılamadı hatası alınan cihazlarda yardımcı oynatma uygulaması kullanırdık. Videoyu açarken bu uygulamayı seçerek bunla açmasını seçen bir bildirimi onaylardık. Şimdilerde pek böyle şeye ihtiyaç duyulmuyor. Lakin televizyonda durum biraz daha karışık.

İçeriğimizin devamında önerdiğimiz adımların bir çoğu tüm Android sistemli cihazları ilgilendiriyor. Benzeri bir kaç makalemiz olsa da birbirinden bağımsız öneriler içeriklerde mevcut.

YouTube video oynatmıyor sorunu

Her türlü cihazda karşımıza çıkan bu sorunun en sık çıkma sebeplerini aşağıya sıralayacağız. Lakin illaki bu seçeneklerden biri sizle alakalıdır diyemiyoruz. Bundan dolayı tümünün kontrol edilmesi önemlidir.

YouTube video neden oynatmıyor şeklinde yardım talebinde bulunanların şunları kontrol etmelerini öneriyoruz:

 • İnternet bağlantısında olası problemlerin tamamı oynatma sorunu çıkarır. Örnek dns, altyapı, ülke içi veya dışı sorunlar gibi çeşitli olasılıklar mümkün.
 • Kullandığınız cihazın yazılımı çok eski ise, ya hiç desteklemiyor ya da yardımcı araçlara ihtiyaç duyuyor.
 • Uygulamaya gelen güncelleme varsa belki kullandığınız cihazla sorun çıkarmıştır. Her modelde yaşanmasa da bir kısımda geçmişte yaşanmıştır. Bu genelde Android kullanıcılarında yaşanıyor. iPhone’ da iOS sürümünün eski olmasından dolayı destek sorunu dışında pek farklı bir sorun görülmüyor.
 • Sonradan yüklediğiniz uygulamalardan biri buna sebep olma olasılığı var. Lakin son zamanlarda pek karşılaşmıyoruz.
 • Beklenmedik sorunlarda yapılan çalışmaların etkisi.
 • Bazı eski modellerde harici video oynatıcı uygulamasına ihtiyaç duyuluyor.

Televizyonda YouTube video oynatmıyor için öneriler

Video açılmama sorunlarında ya erişim yasağı vardır ya da bazı sorunların çıkmış olma olasılığı. Bu geliştiricinin sistemlerinde görülebildiği gibi yurtdışı portunda da yaşanıyor. Bir işlem yapmadan önce sorunun ne çapta olduğunu analiz ediniz.

YouTube sorunu acaba globalde mi yoksa ülke bazlı mı veya kişiyle alakalı mı bunun analizini yapmanız gerekiyor. Biz hep geliştirici kaynaklı durumlarla karşılaştık. Yine de bir sıralamayla olası tahmini nedenleri inceleyeceğiz.

Telefonda YouTube oynatmıyor şeklinde sorular geldiğinde nadirde olsa bilgisayardan geliyor. Lakin internette cihaz kullanım oranlarına göre artık televizyonlarda önemli rol oynuyor. Bundan sebep ki, zaman zaman Smart TV için destek talebinde bulunanlar oluyor.

TV YouTube video oynatma sorunu
YouTube video oynatmıyor hatası

Telefonda YouTube videoları oynatmıyor denenecekler

Sıralamadaki adımlar çoğu cihaz için geçerlidir. Zaten işletim sistemine göre uygulanacak adımlar benzerdir.

Vidoların bazısı açılıyor bazısı açılmıyor sizin için garip bir sorun gibi görünecektir. Evet bu da bam başka bir sorun gibi algılanma olasılığı var. Web sayfasında açılıyor ama uygulamadan açılıyor diyenlerde oluyor. Yani video sorununda çeşitli problemlerle karşılaşacaksınız.

 1. Telefonun internetini kontrol edin. Başka video sitelerinde durum aynı mı bakın. Artı mobil ve WiFi ile kesinlikle deneyin.
 2. Tarih kısmını kontrol edelim. Bu yanlış olduğunda internete bağlanmanız engelleniyor. En azından bir çok cihazda böyle.
 3. MX Player veya benzeri işleve sahip olan uygulamaları kullanarak videoları oynatın.
 4. Tarayıcı kullanımlarda Google Chrome kullanıyorsanız kesinlikle gizli sekme veya farklı tarayıcılarla deneyin.
 5. Telefonu eski olan kullanıcıların YouTube’ un eski sürümleri ile denemelerini öneriyoruz. Artı muadili olan uygulamalarla kullanım mümkündür.
 6. Kablosuz kullanıcılarının elle dns ataması yaptıktan sonra modemlerini yeniden başlatmalarını öneriyoruz. Artı vpn ile denemekte öneriler arasında sık tercih edilmekte.

Android sistemli cihazlarda denenecek en iyi adım

Çoğu makalemizde bir çok uygulama için denediğimiz yöntemlerden biri şu an yazacağımız yöntemdir. Gerçekten işe yarayan nadir adımlardandır.

Bizim sık kullandığımız Samsung ve TV Box cihazında bu adımla her zaman sorunu çözmüşüzdür. Adımlar şöyle:

 • Uygulamaların olduğu alana geçin,
 • YouTube arayın ve içerisine girin,
 • Önbellek temizliğinden sonra güncelleme kaldırmaya yönelin,
 • Denedikten sonra eğer aynı şekilde video görüntülenmiyor ise, verilerin kaldırılması yöntemine geçin.

Tüm işlemler ve denemelerden sonra cihazda sorun varsa belki fabrika ayarına dönmek yararlı olacak.

YouTube video oynatmıyor iPhone için atacağınız adımlar

iOS tarafında diğer sistemlere göre çok fazla deneyeceğiniz adımlar bulunmuyor. Yine bunda da boş alan kontrolü ve tarih kontrolünü yapın. Sonra genelde bulunan sıfırla içerisinde ağ ayarının sıfırlanmasını başlatın.

YouTube’ u oturum açık kullananların çıkışa atıp denemeleri de gerekiyor. Artı güvenli internet hizmetinden yararlanan kullanıcıların kesinlikle bu hizmetin açık olmasından dolayı videolardan bazılarının açılmama sorunu yaşanmakta.

TV YouTube video oynatma 2
Android TV YouTube video oynatmıyor

Televizyonda YouTube video oynatmıyor hatası

Yukarıdakilerin bir çok TV modeli için geçerli olduğunu belirtelim. Smart modellerde de önbellek ve verilerin kaldırılması mümkün. Boş alan ve tarih gibi çok sayıda kontrol edilecek bölümler var. Eskiden en sık dns sorununda videolarda aksaklık yaşardık. Elle dns ataması yapıp modemin yeniden başlatılmasından sonra sorun çözülürdü.

YouTube bu video kısıtlandı yazımızdakileri de kontrol etmenizi öneriyoruz.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir