Android uygulamaları nasıl yedeklenir ve geri yükleme

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Android uygulamaları nasıl yedeklenir yazımızda dosya yöneticisi olarak kullanacağınız herhangi bir uygulamayı kullanarak gerekli verilere manuel erişim yaparak tek tek seçebileceğiniz gibi aynı zamanda da toplu işlem yapmanız kolay olacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Telefonların başına her zaman bir iş gelebilme olasılığı vardır. Yere düşer, suya düşer, çalınır ya da hiçbir şey yokken kendi kendine bozulabilir. Böyle durumlar karşısında “Ah şu uygulamanın yedeğini alsaydım” diye düşünüyorsanız, tam size göre bir rehber hazırladık.

Android sisteminde kullanılan bir dosya biçimi olan APK formatı ile tüm uygulamalarınızı yedekleyip, güven içinde saklayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise oldukça kolay.

Uygulama yedekleme

Öncelikle Google Play Mağaza içerisinde bulunan “Dosya Yöneticisi” uygulamalarından güvenilir ve yorumları olumlu olanları bulup indirmeniz gerekiyor.

Uygulama yüklendikten sonra telefonunuzun ana ekranında kendine bir kısa yol oluşturacaktır. Bu kısayol üzerinden File Expert programına giriş yapabilirsiniz.

Şu an karşınıza çıkan sayfada, telefonunuz içerisinde bulunan dosyalar ile ilgili özet bilgileri görebilirsiniz. Biz uygulamalarımızı yedeklemek istiyoruz. Bu yüzden mavi Android ikonuna sahip olan Uygulamalar kısmını seçin.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Şimdi karşımıza çıkan sayfada telefonumuza yüklü olan uygulamaların tam bir listesi bulunuyor. Buradan yedeklemek istediğiniz uygulamaları tek tek seçebilir veya hepsini bir kerede yedekleyebilirsiniz. Biz şu an için sadece bir uygulamayı denemek amaçlı uygulamıştık. Seçiminizi yaptıktan sonra aşağıdaki menüde bulunan (kırmızı halka içine aldığımız) “Yedekle” düğmesine basın. 

Şimdi karşınıza iki seçenek çıkacak. File Expert ile programı isterseniz bulut depolama yoluyla internet üzerinden GCloud‘ a yükleyebilirsiniz. Biz Yerel Yedekleme yapmayı tercih ediyoruz. GCloud için üye olup giriş yapmanız gerekiyor.

İşlem tamamlandığında uygulamanızın bir APK yedeği telefonunuzda hazır hale geliyor. Artık bu dosyayı telefonunuzdan bilgisayarınıza aktarabilir ve ileride ihtiyaç duymanız ihtimaline karşı güven içinde saklayabilirsiniz.

Aldığınız dosyaların bir kopyasın sisteminizde bulundurmanızı her zaman öneririz. Özellikle ücretli sürümlerin yedeklenmesi daha sağlıklı olacak.

Android uygulamalari yedekleme
Android uygulamaları nasıl yedeklenir ve geri yükleme

Android uygulamaları yedeklemek adına kullanılacak yardımcı araçlardan yararlanmanızı öneriyoruz. Normalde Google’ un servisi ile gerekli yedeklemeyi sorunsuz uygulamanız mümkündür. Sonrasında geri yüklerken kullandığınız telefon Android ise daha basit işlemleri uyguluyorsunuz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak