Android Virüsü Stagefright Güvenlik Açığı Nedir?

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Android virüsü Stagefright nedir? Android telefonda ve tablette en büyük virüslerden biri Stagefright. Bu virüs nasıl bulaşıyor ve virüs cihazda neler yapabiliyor?

Android işletim sistemi yüklü cep telefonu ve tabletlerde görülen Stagefright açığı, kısa zaman önce yayınlanan güvenlik yamasıyla kapatılmıştı. Yayınlanan bir video ile bu açığın yeni sürümü çıktığı anlaşılıyor.

Stagefright açığını için Google ve telefon üreticilerinin yayınladıkları güvenlik güncellemesi ile bu açığın kapatıldığı duyurulmuştu. Ama boş durmayan korsanlar yeni bir Stagefright türünü çıkardılar. NorthBit güvenlik şirketinin hazırladığı video’ da yeni virüsün Android cihazlardaki açığı dünyaya duyurdu.

Stagefright, bulaşan cihaz 10 saniye içerisinde hackleniyor. Şuan için bu açık Android 2.2 ile Android 5.1 sürümlerini etkileyebiliyor. En çokta rootlu cihazları etkiliyor.

Stagefright nasıl bulaşıyor? Her hangi bir web sitesine atılan bir video ile bulaşabiliyor. Sitesine yüklenen MP4 formatında zararlı javascript kodlu video, siteye girip videonun açılması ile kısa süre içerisinde artık cihazı başkası tarafından yönetilebiliyor. Stagefright açığı ile bankacılık bilgileri, cihaz içerisinde kullanılan ve internet ortamında kullanılan tüm şifre ve bilgilere erişim yapılabiliyor.

Stagefright açığı için Google ve cihaz üreticileri tarafından yeni bir güvenlik güncellemesinin yayınlanması bekleniyor. Tabi bu açığın devamının gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Eğer bu şekilde bir virüs cihazınıza bulaştıysa internet bağlantınızı kapatıp, cihazın yedeğini alıp fabrika ayarlarına döndürebilir veya güncel bir virüs temizleme uygulaması ile temizlemeye çalışabilirsiniz.

Android cihazlarda Stagefright açığıyla ilgili Stagefright) güvenlik açığı nedir ve nasıl korunulur haberimize göz atabilirsiniz.

Android Virüsü Stagefright

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir