Samsung’dan Android Wear İşletim Sistemli Yeni Bir Akıllı Saat Tanıtımı Gelebilir

Samsung'un Yeni Saatinde Parmak İzi Tarayıcısı Bulunabilir

Android tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği Google Geliştiriciler (Google I/O) etkinliğine sayılı günler kaldı. Android işletim sistemi, Google servisleri ve bazı cihaz tanıtımlarının yapılacağı konferansta, bir sonraki Android sürümüne ilişkin yeni gelişmelerin de gün yüzüne çıkarılması bekleniyor.

teknik destek

Etkinlik kapsamında Google’ın yeni bir Nexus tablet ye da telefon duyurması beklenmiyor. Bunun yerine Google’ın giyilebilir cihazlar için geliştirdiği Android Wear işletim sistemiyle çalışacak akıllı saatlerin sahne alması bekleniyor.

Android Wear işletim sisteminin tanıtılmasıyla birlikte LG ve Motorola’nın söz konusu işletim sistemiyle çalışan ilk akıllı saatleri oluşturacak üreticiler olduğu açıklandı. CNET’te yer alan yeni bir rapor ise akıllı saat kervanına Samsung’un da katılacağını gösteriyor. Geçtiğimiz yıl Android tabanlı Galaxy Gear ile akıllı saat sektörüne dahil olan Samsung, şubat ayında gerçekleşecek MWC 2014’te Tizen işletim sistemli Gear 2 ve Gear 2 Neo çözümlerini duyurdu. Samsung’un yayınladığı güncellemeyle Galaxy Gear akıllı saati Tizen işletim sistemine çevirdiğini hatırlatalım.

Yayımlanan rapora göre Samsung akıllı saat yelpazesine bir de Android Wear ile çalışan bir model ekleyecek. Etkinliğe katılanlara LG G Watch’ta olduğu gibi ücretsiz dağıtılması planlanan akıllı saatin Exynos ya da Qualcomm işlemcili olması bekleniyor. Zira Samsung her iki işlemcinin yer aldığı iki farklı saat tasarlıyor ve hangisinin bu etkinlikte tanıtılacağı henüz bilinmiyor.

Samsung’un Tizen işletim sistemli akıllı saatlerine karşı Android tabanlı nasıl bir akıllı saat oluşturacağı açıkçası merak konusu.

Google‘ın giyilebilir teknolojik cihazlar için geliştirdiği Android Wear işletim sistemini taşıyan ilk cihazlardan biri olacak LG G Watch, 25 Haziran’da başlayacak Google Geliştiriciler konferansında sahne olacak. LG’nin bir süredir hakkında tanıtım videoları yayınladığı akıllı saatin çıkış tarihi için temmuz aynın ilk günleri işaret ediliyor. Galaxy Gear ‘den daha ucuz bir fiyata sahip olacak G Watch’ın Amerika’da fiyatının 284 dolar, Avrupa fiyatının ise 199€ olması bekleniyor.

Google I/O konferansına katılan tüm geliştiricilere hediye edilecek akıllı saatin donanım özelliklerini ortaya koyan önemli bilgiler elde edildi. LG, yeni akıllı saat çözümünde 1.6-inç büyüklüğünde 280×280 piksel çözünürlüğünde ekrana yer verecek. LG G Watch’ın güç birimini ise Qualcomm cephesinden özel olarak geliştirilen ancak detayları henüz bilinmeyen  787MHz hızında çalışan dört çekirdekli işlemci oluşturacak.

Bellek tarafına göz attığımızda ise 512MB RAM ve 4GB dahili depolama bizleri karşılıyor. Saat 37.9 x 46.5 x 9.95mm boyutlara ve 61 gram ağırlığa sahip akıllı saatte 400mAh kapasiteli pile yer veriliyor. Bu pil 2 saatte şarj olabiliyor ve 36 saat bekleme süresi sunuyor.

Android Wear işletim sisteminin 4.4w sürümüyle çalışacak LG G Watch, Android platformunda yer alan diğer mobil cihazlarla Bluetooth 4.0 bağlantısıyla eşleşecek. Diğer bağlantı özellikleri henüz bilinmeyen aygıtta yer alacak sensörler de gizemini koruyor.

Metal kasa, suya karşı dayanıklı yapı ve Google Now sesli asisten hizmetine sahip olacak akıllı saat, siyah ve altın renk seçenekleriyle piyasaya sunulacak. Alt bölümden akıllı saatin tanıtım videolarına göz atabilirsiniz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!