Android yetersiz depolama alanı yok hatası

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Android telefonda, tablette "Yetersiz depolama alanı yok" hatası ne demek olduğunu ve çözümü için neler yapılacak yazamaya çalıştık. Sık sık yetersiz bellek hatası alanlar buraya!

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Android yetersiz bellek yok ya da Android yetersiz depolama alanı yok hatası alanlar için, bu sorun cihazın kendi depolama alanının yetersiz olduğunu gösterir. Bu hata genelde eski modellerde çıkmakta. Hatırlıyorumda 1-2 MB’ lık hafızası olan telefonlar vardı ve sürekli yüklemelerde sorun çıkarırdı.

Eski modellerde bir oyun ya da uygulama yüklemek istediğinizde sürekli sorun çıkarırdı. Sonrasında biraz daha yüksek modeller çıkmıştı. Bunlarda da daha önce yüklenen uygulama taşınabiliyorsa ve telefonda hafıza kartı varsa karta taşıyıp yer açılırdı. Artık böyle bir sorun pek olmuyor. Yani düşük bellekli telefonlar kalktı diyebiliriz.

Android yetersiz depolama alanı yok Google Play Store uygulamasında sık görülür. Oyun inmez veya uygulama indirildiğinde çıkabilir. En rahatsız edicisi ise güncellemelerde ortaya çıkar.

Android yetersiz depolama alanı yok çözümü

Telefonda yetersiz depolama alanı eski modellerde dahili hafızadan uygulamaları ve diğerlerini SD kart varsa oraya taşıyınız. Ayarlarıdan uygulamalara sonra “uygulamaları yönet” buradan hepsi seçeneği varsa seçin yoksa tümüne dokunun ve sonra SD karta taşıya dokunun.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
  • Önbellek ve cihaz temizliği için yardımcı uygulamaları deneyebilirsiniz. 360 Security gibi.
  • Cihazda yeterli yer varsa belki cihazın yazılımıyla alakalı olabilir. Bunun için düşük yer kaplayacak dosya boyutu az olan ROM atılabilir.
  • Gereksiz dahili uygulamaları yardımcı kaldrıma uygulamalarıyla silebilirsiniz.
  • Dosyaları varsa SD karta manuel veya dosya yöneticisiyle taşıyın.

Android yetersiz depolama alanı yok hatası

Android yetersiz bellek alanı yok hatası

Depolama hatası çoğunlukla Çin malı denen replika telefonlarda ve replika tabletlerde görülüyor. Veri taşıması yapıldığında yine aynı uyarıyla karşılaşıldığında cihaza hard resetleyip sorun ortadan kalkıyor. Ama imei atılmışsa atılan imei siliniyor. Sıfırdan ROM’ da yüklenip denenebilir.

Sorularla gelen

Öncelikle merhaba eski Galaxy kullanıyorum ve rootlu. Stock romu kullanıyorum. Sorunum şu telefona yüklediğim bütün uygulamalar gerek google play’den gerekse internet üzerinden indirdiğim apk lerin hepsi sistem bellegine yükleniyor telefonun sistem belleği doldu haliyle ama cihaz belleği 11.5 gb ve bomboş ayrıca 16 gb lık boş sd kart takılı ama tüm uygulamalar sistem belleğine yüklendiği için hiçbir uygulama yükleyemiyorum. Telefonu defalarca sıfırladım yüklediğim romları silip stocka çevirdim ama bir çaresini bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim bu durum uzun süredir devam ediyor bu yüzden 6 ayda bir telefonu sıfırlıyorum lütfen çok zor durumdayım ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Bazı programlarla az da olsa işlem yapılmakta. Ama kesin çözümü yok. Nedeni telefonun yetersiz belleği. 


Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 22:16

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir