Android 4.0 Ice Cream Sandwich Arayüzü En İyi Kullanıcı Deneyimi Altın Ödülünü Kazandı!

Google, Ice Cream Sandwich’le kullanıcı arayüzünü baştan sona elden geçirdiğinde, bunu büyük bir başarıyla yaptığı ve ortaya çok güzel bir sonuç çıkardığı şüphe götürmez. Android’in seneler içinde geçirdiği onca değişimden sonra ICS çıktığında dizayn da sonunda odak noktası haline gelmiş.

Android UX Direktörü Matias Duarte ve arkadaşları sayesinde ortaya sadece övünülecek güzellikte değil, aynı zamanda Android’in güzel gözükmesi için üreticilerin kendi dizaynlarını eklemesi gerekliliğini de ortadan kaldıracak bir kullanıcı arayüzü ortaya çıkmıştı. Google‘ın bu yeni UX (User Experience: Kullanıcı Deneyimi) için kullandığı isim “Holo“. Bu UX Parsons Tasarım Okulu’ndaki 2012 Kullanıcı Deneyimi Ödülleri’nde, dün akşam altın ödülün sahibi oldu.

Daha ödülü kazanmadan önce Google, aday gösterilmelerini kutlamak amacıyla en ünlü reklamlarından derlediği bir video hazırladı. Bu reklamların yanısıra videonun ikinci dakikasından sonra Holo’yu oluştururken ortaya çıkmış olan önceki fikirlerini ve şu anki haline ulaşışını görebilirsiniz. Bu bariz bir şekilde Google’ın hakettiği bir ödül ve ICS’i oluştururken gösterdikleri detaya dikkatin jürinin de gözünden kaçmadığının kanıtı. Videoda şu anki telefonlarımızda görmediğimiz bazı efekt ve animasyonlar da var. Bunları belki Android’in ilerleyen versiyonlarında görebiliriz.

Google’ın uygulama geliştiricilere bu  arayüzle bağlantılı olarak verdiği uygulama tasarım püf noktalarını geliştiricilerden çok azının takip etmesi ne kötü. Eğer uygulama geliştiricileri kendi uygulamalarını Holo’ya uygun dizayn etseler bütün deneyim çok daha güzel görünür hale gelebilir. Bu Google’ın dizayn konusunda çok sıkı kurallar dikte etmemesinden doğan bir durum.

Belki önümüzdeki senelerde Google bu konudaki politikasını biraz olsun değiştirir ve biz de Holo’ya benzer şekilde güzel görünen uygulamalarla karşılaşmaya başlarız. Bu siteden, Holo püf noktalarını dikkate alarak dizayn edilmiş uygulamaları görebilir ve gözünüze ziyafet çektirebilirsiniz.