Android 4. Doğum Gününü Kutluyor ! İyi ki Varsın Android

Android; Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Oysa günümüze baktığımızda dünyanın bir çok farklı platformunda Android kaşımıza çıkmakta. Mobil cihazların yanı sıra tabletlerde, fotoğraf makinelerinde, arabalarda, fırınlarda, oyun konsollarında ve uçaklarda dahil olmak üzere Android yaşamımızın bir parçası olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte.

Andronova

Son olarak haziran ayı içerisinde Android 4.1 Jelly Bean ile işletim sistemi kendini geliştirme açısından üst seviye bir sürüme kavuştu. Hem daha stabil ve hızlı hem de daha güvenilir bir hal alan dünyanın bir numaralı platformu gün geçtikçe dünya üzerindeki hakimiyetini arttırmakta.

Son yayınlanan verilere baktığımızda dünya genelinde kullanım oranı %70’lere varan Android’in endüstri kaynaklarınca açıklanan tahmini verilere baktığımızda 2013 yılın sonunda bu oranın %80’lere çıkacağı iddia ediliyor. 2005 yılında Google’ın bünyesine giren Android 1.0 sürümü 23 Eylül 2008 yılında hizmet vermeye başladı. Bu anlamda HTC’nin kullanıcılara sunduğu G1 modeli Android işletim sistemi kullanan ilk telefon olarak tarihteki yerini aldı.

media 17359

Büyük bir hızla gelişen süreç içerisinde hem mobil dünyasındaki önemli gelişmeler ve bunun yanında Android cephesinde yayınlanan yeni sürümlerle bugün dünyanın bir numarası konumunda olan Android dünya genelinde 500 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Android’in gelişimine aşağıda yer alan tablodan göz atabilirsiniz.

media 3196

HTC G1 ile kullanıcılara merhaba diyen Android, günümüzde dünyanın önde gelen üreticilerinin kullanıcılara sunduğu üst seviye telefonlarını çalıştırmakta. Galaxy S III, HTC One X, Sony Xperia T, Optimus G, Xiaomi Mi-Two ve Galaxy Note II gibi bir çok üst seviye cihaz bünyesinde bulundurduğu Android ile dünya genelinde kullanıcılar arasında fazlasıyla beğenilmekte.

Androidturkiye.net ekibi olarak “Mobil dünyasına özgürlük getiren” Android’in doğum gününü kutlarız. İyi ki varsın Android…

Andronova