Android L’nin İlk Görüntüleri Yayınlandı

25 Haziran’da San Francisco’da düzenlenecek Google  I/O etkinliğinde yeni Android sürümüne ilişkin bazı bilgilerin açıklanmasını umuyoruz. Android tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği Geliştiriciler Konferansı’nda sadece yeni Android sürümü değil; giyilebilir cihazlar için tasarlanan Android Wear işletim sistemi ve ilk ürünleri, Google uygulama ve servislerinde yaşanan son gelişmeler, Android TV, Google’ın sağlık tabanlı yeni hizmeti Google Fit ve Android işletim sistemine ait istatistiki bilgilere de yer verilecek.

Andronova

Etkinlik kapsamında yeni Android sürümünün tanıtılması beklenmiyor fakat, bu konuda bazı ipuçların verileceği beklentisi var. Android 5.0 ya da Android 4.5 şeklinde numaralandırılacak yeni sürüm L harfiyle başlayacak (Lollipop beklentisi hakim) bir tatlı ismini alacak. Daha önceki Android sürümlerinden alfabeyi takip eden Google’ın KitKat sonrası L harfiyle başlayan bir tatlı ismi belirleyecek olması sürpriz bir gelişme değil.

Reddit forumunda yayınlanan iki ekran görüntüsü de Android’in sonraki sürümünün L harfiyle başlayacağını adeta onaylıyor. Chrome hata giderme kodlarında beliren ekran görüntülerinde dikkatimizi çeken detaylardan ilki hesap giriş ekranın değişmesi oldu.

Google’ın bildirim ekranında yer alan simgelerde değişime gideceği bir süredir gündemde ve telefonun sessize alındığını gösteren ikon da bu değişimden nasibini alacak. Nexus 4’ten kaydedildiği anlaşılan ekran görüntülerinde L simgesinin  “limited interruptions (sınırlı kesintiler-bildirimler)” olacağı da belirtiliyor. Bu özellikte kullanıcı cihaza gelen iletileri ya da bir kısmını sınırlayabilecek.

Gelişmeler yaşandıkça aktarmaya devam edeceğiz.

12

Andronova