Android Market 450 Bin Uygulamaya Ulaştı, Her Gün 850.000 Android Aktive Ediliyor!

Bizler Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi 2012‘den gelecek haberlere kilitlenmişken dün Google‘dan Andy Rubin, Android işletim sistemi ve Android Market ile ilgili yeni istatistikleri açıkladı!

Android ekosisteminin ilk cihazı olan HTC G1’den bu yana tamı tamına 300 Milyon Android aktive edildi. Geçen 12 aylık sürede %250 yıllık büyüme oranı yakalandı! Ayrıca geçen Aralık ayında duyurulan günlük 700 bin aktivasyonun 850000’e ulaştığı bildirildi.

Günlük 850 binden daha fazla Android cihazının satıldığını söyleyebiliriz. Çünkü cihazların aktive olabilmesi için bir operatör ağına bağlanması gerekiyor. Sadece Wi-Fi özellikli onlarca çeşit Android’i de hesaba kattığımızda bu sayı daha üst sıralara tırmanıyor. Zaten bu sebeple direk satılan Android sayısı olarak bahsedilmiyor.

Geçen yıla göre %300 genişleyen Android Market, 450 bin uygulama barajını aştı. Yani MWC 2011’den bu yana yaklaşık 150.000 uygulama daha yüklenmiş. Tek rakibi Apple’ın App Store’u ile arasında gerek içerik kalitesi gerek yüklenen uygulama sayısı bakımından önemli farklılıklar ortadan kalkmaya devam ediyor. Android Market, muhtemelen 2012 yılı içerisinde en çok indirme yapılan ve içerik bulunduran uygulama mağazası olacaktır.

Andy Rubin’in günlük 1.000.000 Android aktivasyon duyurusunu büyük merakla bekliyor olacağız. Hafta boyunca Barcelona’da hazırladığı Android Standı’nda mobil işletim sisteminin büyük başarısını kutlayacak olan Google, şimdiye kadar piyasaya sürülen 800’den fazla Android’in 100 tanesini bu standı ziyaret eden fuar katılımcılarına sergiliyor. Ayrıca gelecek Android versiyonu olması beklenen Jelly Bean’in sinyalleri de verilmeye başladı. Gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin!

Kaynak: Google Mobile Blog