HTC’nin 64-bit İşlemcili Nexus Tableti Android Kodlarında Ortaya Çıktı

Google’ın bu yıl duyuracağı Nexus cihazlara ilişkin son dönemde sıkça haberler yayınlanmaya başladı. İlk olarak Motorola tarafından geliştirilen Shamu kod adlı Nexus 6 kriter testlerinde göründü. Hemen ardından bu defa HTC tarafından hazırlanan yeni Nexus tablet Androd kodlarında ortaya çıktı. Google’ın Android kodlarını 64-bit desteği için yeniden dizey ettiği görülüyor. Android L sürümüyle birlikte platformun 64-bit desteğini aktif hale getireceği haziran dönemindeki etkinlikte zaten açıklanmıştı.

Andronova

HTC’nin uzun bir aradan sonra tablet sektöründe yer almasını sağlayacak Nexus 8 tablet (ya da Nexus 9) Nvidia’nın 64-bit destekli Tegra K1 işlemcisinden güç alacak. 2.5GHz frekans hızında çalışan çift çekirdekli işlemciye 192 çekirdekli Kepler GPU eşlik edecek.

Yeni Nexus tablette 8 ya da 9-inç büyüklüğünde ekran kullanılacak. Söz konusu ekran 2048 × 1440p çözünürlüğe sahip olacak. Tablette ayrıca 16/32GB dahili depolama, 8MP arka kamera, 3MP ön kamera, stereo hoparlör, 7.9mm kalınlık ve 418 gram ağırlık yer alacak.

Google’ın Volantis kod adlı yeni tabletinin 64-bit destekli Android L işletim sistemi ve yine 64-bit işlemli Tegra K1 ile göstereceği performans şimdiden merak uyandırıyor. Yeni Nexus tablet ekim ayında kullanıcılarla buluşacak.

12

Andronova