Nexus 7 Satışları Artış Gösterirken Android Tabletler için Uygulama Sayısında Büyüme Hedefleniyor

Google’ın ilk tableti Nexus 7 temmuz başında Android 4.1Jelly Bean ile resmiyet kazanmıştı. İlk olarak 8/16GB depolama birimleri sunan Nexus 7 devamında 32GB’lık versiyonun yanında 3G destekli sürümüyle karşımıza çıktı. 8GB versiyonlar dünya genelinde tükenirken Asus ve Google yeni üretimlerde 8GB versiyonların oluşturulmayacağını bildirdi. Kısa süre önce 32GB ve 3G destekli türevleri de açıklayan Google, 16GB modelinde 199$ ile fiyat indirimine gitti, 32GB sürüm ise 249$’dan satışa sunulacak. 3G destekli 32GB versiyonu ise 299$ fiyatı ile 13 Kasım’da satışa sunulacak.

Nexus 7’nin yapımını üstlenen Asus geride bıraktığımız birkaç gün içerisinde 3. çeyrek mali raporunu açıkladı. Şirket ayrıca son dönemde gerçekleşen Nexus 7 satışları hakkında bilgilerde sundu. Şu ana kadar hem Google hem de Asus cephesinde genel satış rakamarı açıklanmış değil. Fakat Tayvanlı üretici son bir ayda 1 milyon tablet satışının gerçekleştiğini bildirdi.

Akıllı telefon platformunun tartışmasız bir numarası olan Android tablet dünyasında henüz istediği pozisyonu yakalayabilmiş değil. Yinede geçen yıl pazarın %85’ini elinde bulunduran Apple’a karşı önemli bir gelişme sağlanırken pazar payı %40 seviyelerini aştı. Nexus 7 satışlarının umut verici derecede artış göstermesi bunun yanında serinin farklı versiyonlarla zenginleştirilmesi ve Nexus 10 tabletin sunulması Android’in tablet platformunda agresif bir rekabet içinde olduğunun göstergesidir.

Cortex-A15 mimarisine sahip Android’li ilk cihaz olma özelliğini gösteren Nexus 10’un resmiyet kazanması sonrası Play Store’da tabletlere özgü uygulama sayısında önemli derecede artış hedeflenmektedir. The Guardian’a konuşan Google üst düzey yöneticilerinden Robert Hamilton, Nexus 10 için çok önemli ve üst düzey bir tablet yakıştırması yaparken geliştiricilere daha çok bu tablete özgü uygulamalar hazırlamalarını istedi. 700 bin uygulama barajını aşan Play Store’da tabletler için sunulan uygulamaların halen yeterli düzeyde olmadığı biliniyor. Görünen o ki Nexus 10’da Nexus 7 gibi Android dünyasına yeni bir soluk getirecek.

müşteri hizmetleri