Yüksek Performans ve Enerji Verimliliği Sunan ARM Cortex-A57, Seri Üretime Hazır

ARM’ın Cortex-A15 mimarisine sahip 1.8GHz frekans hızında çalışan Exynos 5 octa’nın hali hazırda en güçlü işlemci olmasının ardından, donanım meraklılarını yakından ilgilendiren bir gelişme daha yaşandı. Mobil dünyasının bir numaralı işlemci üreticisi ARM, yaptığı açıklamada TSMC ile birlikte Cortex-A57 işlemcisinin seri üretime hazır olduğunu bildirdi.

64-bit destekli ve ARMv8 mimarisi üzerine oluşturulan Cortex-A57 çip, Cortex-A15’e nazaran üç kat daha yüksek performans sunacak. İlk olarak Exynos 5 octa’da karşımıza çıkan Big.LITTLE teknolojisine sahip işlemci ailesi, sunduğu yüksek performansın yanı sıra Cortex A53 çekirdeği ile enerji verimliliğini hedefleyecek. Cortex-A53 kümesi performans noktasında ise Cortex-A9 işlemcilerle aynı performansı sergileyecek. Asıl amacı pil verimliliği olan birim Cortex-A7’ye nazaran ise 5 kat daha fazla verimlilik sunuyor.

Atlas kod adlı A57 ve Apollo kod adlı A53 birimlerine göz attığımızda, sağlanan yüksek performans donanım tutkunları için büyük aşama kaydederken, aynı zamanda akıllı telefonlarda büyük sorun teşkil eden batarya süresine de kayda değer katkı sağlayacaktır.

Geleceğin mobil dünyasında önemli bir yer edinecek işlemci biriminin, TSMC ile ortaklaşa gelişen süreçte 16nm mimarisinde üretim gösteren, FinFET teknolojisiyle optimize edilmiş enerji tasarruflu Cortex-A57 için seri üretimin kısa süre içerisinde başlayacağı bildirilirken; mobil cihazlarda yer bulması noktasında ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

kaynak: Engadget