Android’in 5. Yıldönümü Olan 5 Kasım’da, 5.0 Jelly Bean Versiyonlu 5 Nexus Cihazı Duyurulabilir!

Android şirketi, ilk olarak Andy Rubin ve arkadaşları tarafından 2003 Ekim’inde, Kaliforniya’da kurulmuştu. Mobil cihazları daha akıllı hale getirmek için çalışmalar yapmaya başlayan bu şirket, 2005’te Google tarafından satın alınmıştı. Büyük bir konsorsiyom olan Open Handset Alliance’ın oluşturulduğu ve işletim sisteminin duyurulduğu 5 Kasım 2007 tarihi ise; Android‘in doğduğu gün olarak biliniyor.

TalkAndroid sitesinin bilinmeyen kaynağına göre; Google, bu yıl beş yaşına basacak Android platformunda önemli değişimler gerçekleştirecek. Ortaya atılan iddiada; Android’in 5. yıldönümü olan 5 Kasım’da, yeni 5.0 Jelly Bean versiyonunu taşıyan 5 Nexus cihazının tanıtılacağını öne sürülüyor.

Geçtiğimiz hafta The Wall Street Journal’de yayınlanan bir haberde de Google’ın 5 farklı markadan Nexus cihazları geliştirip Şükran Günü’nde, yani 22 Kasım’da satışa sunacağı belirtilmişti. Yukarıdaki yeni söylentinin henüz bir dayanağı yok, fakat Android’in 5. yaşında böyle bir duyurunun yapılacak olması gayet mantıklı.

Android’in 5.0 sürüm numaralı Jelly Bean versiyonunun, aynı dönemde piyasaya sürülecek Windows 8 ile aynı cihaz üzerinde kullanılabileceği iddia ediliyor. Eğer Google, yeni yazılımında bu özelliği desteklerse kısa süre içerisinde tablet pazarında taşlar yerinden oynayabilir.

Duyurulması planlanan Nexus cihazlarının hem akıllı telefon hem de tablet bilgisayarlardan oluştuğu düşünülüyor. Büyük ihtimalle ASUS, HTC, LG, Samsung ve Sony seçilen üreticiler arasında yer alacak. Çok daha fazlası için 27 Haziran’da başlayacak Google I/O 2012 konferansını beklememiz gerekecek. Kesin bir açıklama yapılmasa da sonbahar dönemindeki duyurular konusunda ipuçları verileceğinden eminiz.

müşteri hizmetleri