Apple CEO’su Tim Cook, Samsung ile devam eden Patent Davalarında Steve Jobs ile Ters Düşmüş!

Apple ve Samsung arasında dünyanın birçok noktasında süre gelen patent davaları gündemdeki sıcaklığını korumaya hala devam ediyor. Amerika’daki davayı değerlendirdiğimizde en uzun soluklu sürecin burada yaşandığını görüyoruz. Dava kapsamında son dönemde alınan en önemli karar ise Apple’ın ödenecek tazminat miktarını 3 katına çıkarmak istemesiydi. Oysa bu talep mahkeme heyeti tarafından reddedilmişti.

İkili arasında patent davaları son hızla devam ederken, bu noktada üst düzey yöneticilerden de açıklamalar geldiğine şahit olmuştuk. Apple’ın kurucularından ve hala hissedarlarında olan Steve Wozniak, patent davalarının gereksiz olduğunu ve üreticilerin bu noktada sahip oldukları patentleri ortak kullanabilmesi gerektiğini bildirmişti.

Samsung cephesinden de benzer açıklamalar gelmiş ve sürecin mahkeme koridorları yerine masa başında çözülmesi Apple’a teklif edilmişti. Oysa davada işler o kadar sarmaladı ki gelinen noktada her iki cephenin de anlaşmazlıkları masa başında çözmeye pekte niyeti görünmüyor.

Apple cephesinde isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, 2011 yılında başlayan anlaşmazlıklar hakkında şirket içerisinde değerlendirmeler yapılırken, şu an şirketin CEO görevinin yürüten Tim Cook’un Samsung ile patent davalarına sıcak bakmadığını bildirdi. O dönem ve hatta kısa süre öncesine kadar Samsung’un ekran paneli, batarya ve işlemci noktasında Apple’ın en büyük tedarikçisiydi. Bu sebeple Tim Cook, ilişkilerin zedelenmemesi adına davalara karşı çıkmıştı. Üst düzey yönetici zaten benzer açıklamalara şimdi de devam ediyor.

Ne var ki Tim Cook’un tutumuna o dönem Steve Jobs şiddetle karşı çıkmış ve davaların olması gerektiğini açıklamış. Android ile termonükleer bir savaş içerisinde olduğunu bildiren Steve Jobs, savaşı ilk olarak sistemin en önemli temsilcisi olan Samsung’la başlatmıştı.

Lucy Koh’un başkanlık ettiği Amerika’da devam eden yargılama süreci bu yıl son bulacak. Tasarım anlamında hak iddia edilen davanın son bulmasından sonra yeni bir davanın daha geleceğini biliyoruz. Apple’ın Samsung’un ürünlerini ülke sınırları içerisinde istemediği bu sebeple Güney Koreli üreticiye ithalat yasağının getirilmesini talep ediyor. Nihai karar, mahkeme heyetinin elinde bulunsa da Amerika’da bir şirkete ithalat yasağının getirilmesi için son sözü Beyaz Saray söylüyor.

kaynak: bgr