Ayrıştırma hatası paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu

Android "ayrıştırma hatası paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu" ne demek veya nedir diye merak ediyorsanız bu genelde Instagram, WhatsApp ve Facebook' ta görülüyor.

Ayrıştırma hatası paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu
müşteri hizmetleri

Android tablet veya telefonda uygulama yüklenirken "Ayrıştırma hatası. Paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu" şeklinde bir mesajla hala karşılaşanlar oluyor mu? Bu uyarı çoğunlukla eski akıllı telefonlarda görülmekte. Sürüm sorununda sık görülen bu durum için önerilerimiz olacak.

Çıkarılan uygulama veya oyun sürümleri zamanla aldığı güncellemelerden sonra uyumsuzluk sorunu çıkarabiliyor. Yayınlanan sürümler daha güçlü donanım talebiyle karşımıza çıkabiliyor. Çıkan yenilikleri sorunsuz çalışması için bir sistem gereksinimi oluyor. 

Ayrıştırma hatası, anladığımız kadarıyla şu an için Android 4.4.2 dahil alt sürümlerde görülmekte. Bu sürümün üstünede olanlarda hata var mı net bilmiyoruz. Bu biraz değişken bir duruma sahip. Uygulamaların desteklediği sürümle ve cihaz performansına bağlı olabiliyor. Bunun dışında olan neden ise APK dosyasında bozukluk ve indirirken yarıda kesilme.

Android ayrıştırma hatasını alan cihazlarda genellikle manuel olarak APK dosyası telefona indirdikten sonra APK yüklenirken çıkmakta. Biz instagram uygulamasında karşılaştık. Bu durum Facebook, YouTube, Twitter ve WhatsApp gibi uygulamalarda da karşılaşılabilmekte. Tabi sadece uygulamalarda değil oyunlarda da görülmekte. Oyun APK dosyasının kurulumunda bazen farklı hatalarda alınabiliyor.

Ayrıştırma hatası nedenleri

  • Telefon Android yazılımı eski olması
  • Kullanılan uygulamanın yeni sürümünde daha iyi bir donanım gereksinimi duyması
  • Yüklenmeye çalışan uygulamanın dosyasında sorun olması
  • İndirilen kaynakta sorun olması
  • Denenen sürümün yanlış olması
  • İndirilen veya yüklenilen uygulamanın dosya boyutunun fazla olması (cihaz dahili hafızasının yetersizliği)

Ayrıştırma hatası paketin ayrıştırılmasında bir sorun oluştu

Ayrıştırma sorunu çözümü var mı?

Kesin olmamakla beraber çözüm getirebilecek olası denemeleri sıraladık. Çözüme ulaşanlar veya ulaşamayanlar yorumla yaptıkları denemeleri paylaşabilirse daha fazla katkı sağlanmış olacak.

  • Çok eski sürümlerden olaşan sürümleri deneyin (apkmirror com gibi sitelere bakılabilir)
  • Varsa telefona yeni bir sürüm yükleyin
  • Manuel yeni sürümün ROM' ları denenebilir (uzman desteğiyle)
  • Parallel space uygulamasını yükleyip bu uygulama üzerinden instagram' ı, Facebook' u veya WhatsApp' ı kullanabilirsiniz (ücretli bir uygulama)

müşteri hizmetleri