Bir Türk Şirketi Olan Ardic’ten 65 İnçlik Dünyanın En Büyük Android Tableti!

Android işletim sisteminin popülerliği, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de büyük artış göstermeye devam ediyor. İstanbul merkezli Ardic Teknoloji, geliştirdiği 65 inçlik Android tablet bilgisayarını yayınladığı bir videoyla tanıttı. Türk şirketlerinin Android işletim sistemine olan ilgilerini ortaya koyan bu çalışma, dünyada bir ilki başarmamızı da sağladı.

Andronova

Dünyanın En Büyük Android Honeycomb Tableti olduğu düşünülen bu tablet, herhangi bir Android tablet bilgisayarının dock ünitesiyle özelleştirilmiş 65 inçlik dokunmatik panele bağlanmasıyla oluşturulmuş. İki adet dokunmatik sensöre sahip olan panele ilerleyen dönemlerde iki sensörün daha eklenmesiyle çoklu dokunmatiği destekleyecek.

Full HD 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde görüntü veren LCD televizyon; Nvidia Tegra 2 çift çekirdekli çipset, 1GB RAM, 16GB Dahili Hafıza, çift kamera, HDMI, USB, microSD kart slotu, 3G ve Wi-Fi bağlantı teknolojilerini destekleyen bir tabletin bağlanmasıyla kullanılabilir hale geliyor. Dock ünitesi üzerinde HDMI, görüntü ve ses, USB ise; dokunma işleminin aktarılmasında kullanılan birimlerdir. Kablosuz bir versiyonu üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Ardic geliştiricileri, Android işletim sistemiyle Full HD çözünürlüğünde görüntü almış ve bunu gerçekten oldukça iyi bir şekilde gerçekleştirmiş. Şirketin bu cihazı, eğitimde ya da kurumsal müşterilere akıllı tahtanın daha ucuz ve kullanışlı bir alternatifi olarak sunmayı planlıyor. Ayrıca bu konsepti akıllı telefon gibi taşınabilir diğer cihazlara, farklı ekran boyutlarında da uygulamayı düşünüyorlar.

Bir Türk şirketinin Android platformu konusunda ilklere imza atmış olduğunu görmek bizler oldukça sevindirdi ve aynı zamanda heyecanlandırdı. Yeni yılda Google‘ın Android hizmetlerini ülkemizde resmen faaliyete geçirmesiyle bu tür çalışmaların sayısının daha da artacağından eminiz.

Ardic Teknolojinin yayınlamış olduğu 65 inçlik tablet videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Engadget

Andronova