LG’den 20.7 MP’lik Kamera Modulü

LG, yeni başlayan Kore Elektronik Fuarı’nda yeni bir ürününü tanıttı. Kendi geliştirdiği; optik görüntü sabitleme teknolojisine sahip, 20.7 MP‘lik bir kamera modülü. Firma, fuarda sadece kamera modülünün kendisini gösterdi ancak, önümüzdeki sene tanıtılması beklenen LG Optimus G Pro 3 ya da LG G4‘e yeni lensi görmemiz yüksek ihtimal. LG Kamera

LG’den gelen açıklamaya göre, yeni geliştirilen görüntü sabitleme teknolojisi OIS+ adını alıyor. LG G3’te kullanılan OIS’den daha ileri olduğu söylenilen teknoloji, çift doğrulama açısı sayesinde, şu an piyasadaki en iyi mobil çözüm kabul edilen Galaxy Note 4’ün görüntü sabitleme teknolojisini bile geride bırakmayı başarıyor. 20.7 MP’lik kameranın tüm detayları açıklanmasa da, Sony’nin Xperia Z serisinde kullandığı lens ile aynı modüle sahip olması olası.

LG Kamera

Firmaların amiral gemileri genelde aynı kapasite ve performansta işlemci ve bellek çözümleri sunarken farklılaşmayı diğer donanımlar üzerinden götürmeyi tercih ediyorlar. Bugün piyasada satılan bir çok amiral gemisi Snapdragon 801 ve üstü işlemci ile en az 2 GB RAM ile satılıyor. 5 inç civarında satılan bu telefonlar, elbette tasarım farklılıkları dışında kamera ve ses performanslarını ön plana çıkararak albenili olmak istiyorlar. Sony’nin 20.7 Mp’lik Exmor lensi, Samsung’un ISOCELL teknolojisi, HTC’nin geçen sene tanıttığı UltraPiksel ve LG’den gelen Lazer OtoFokus gibi yenilikler rekabet sayesinde tüketiciye yansıyan gelişmeler. LG ‘nin de lens konusunda yenilik yapması pazarın ne kadar kızıştığının kanıtı. Apple’ın mega piksel savaşına dahil olmayıp lenslerini ve kamera yazılımını geliştirmesi ise, rekabete başka bir açıdan yaklaştığını gösteriyor. Windows Phone cephesinde Carl Zeiss ile çalışan Lumia’ların da olması akıllı telefonlarda kameranın, satın almada önemli bir unsur haline geldiğinin başlı başına göstergesi.

Kamera modülünün ilk hangi cihazda kullanılacağı ve ne zaman ilk fotoğraf örneklerinin ortaya çıkacağı şimdilik meçhul. Ancak LG, yeni teknolojisini telefonlarına getirmekte geç kalmayacaktır. Akıllı telefonların kameraları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?