Dört Çekirdekli Dünyanın En Hızlı Akıllı Telefonu Huawei Ascend D quad Duyuruldu! (İnceleme Görüntüleri ve Videolar)

Dört Çekirdekli Dünyanın En Hızlı Akıllı Telefonu Huawei Ascend D quad Duyuruldu! (İnceleme Görüntüleri ve Videolar)

Çin’in bir numaralı mobil cihaz üreticisi olan Huawei, beklenen Diamond serisini Mobil Dünya Kongresi kapsamında duyurdu! Seriyi, dünyanın en hızlı akıllı telefonu olarak takdim edilen Ascend D quad ve onu takip eden Ascend D quad XL ile Ascend D1 oluşturuyor.

Huawei’nin 64 bit mimarisine sahip K3V2 1.2/1.5GHz hızındaki dört çekirdekli işlemcisi, 4.5 inç büyüklüğünde ekran, Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemi versiyonu ve Huawei’nin %30 enerji tasarrufu sağlayan özel güç yönetim sistemiyle donatılan Ascend D quad, “Dünyanın en hızlı akıllı telefonu. Uçuyor!” sloganıyla tüketicinin karşısına çıkacak.

İnsanların akıllı telefonlardan en önemli beklentilerinin hız, uzun pil ömrü, yüksek kalitede ses, görüntü ve hafiflik olduğunu belirten Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Richard Yu, Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Ascend P1 S ile en ince akıllı telefon rekorunu elde ettikten sonra Mobil Dünya Kongresi’nde en hızlı akıllı telefonu duyurmaktan büyük onur duyduklarını bildirdi.

4.5 inç büyüklüğünde HD 1280 x 720 piksel çözünürlüklü bir IPS LCD dokunmatik ekranın kullanıldığı Ascend D quad, 16 çekirdekli sektörün en güçlü 32-bit grafik işlemcisini taşıyor. 330 PPI piksel yoğunluğu ile direk güneş ışığında bile temiz bir görüntü sağlayabiliyor. Full HD 1080p video çekim desteğine sahip olan 8MP BSI sensörlü arka ve 1.3MP ön kameraların kullanıldığı akıllı telefon, Dolby 5.1 Surround Sound ve konuşmalardaki gürültüyü gideren Audience earSmart™ ses teknolojilerini yapısında ihtiva ediyor.

1800 mAh’lik piliyle iki güne kadar normal kullanım süresi sağlıyor. Tabiki bunu Huawei’nin kendi güç yönetim sistemiyle gerçekleştiriyor. Üstelik kullanılan Huawei çipseti, düşük sıcaklıkta rakiplerine göre daha performanslı ve verimli çalışabiliyor.

64mm genişlik ve 8.9 mm kalınlıkta tasarlanan Huawei Ascend D quad, Android 4.0 versiyonunun kendi arayüzünün yanı sıra üreticisinin bir takım yazılımsal eklemelerini de taşıyacak.

Duyurulan bir diğer cihaz olan Ascend D quad XL, 2500 mAh’lik bir pil bulunduruyor ve 10.9mm kalınlıkla geliyor. Ayrıca 3 günlük normal kullanım süresine sahip.

Ascend D1 ise; 1.5GHz hızında çift çekirdekli bir çipset ve 1670 mAh pil ile donatılmış. Orta düzeyde yer alması bekleniyor.

Huawei’nin Ascend D(iamond) serisi Çin, Avustralya, Avrupa, Asya-Pasifik, Kuzey ve Güney Amerika ve Orta Doğu’da 2012 ikinci çeyreği içerisinde satışa sunulacak. Ascend D1, saydığımız bölgelerde Nisan 2012’de piyasaya sürülecek.

Şuanda Huawei’nin Mobil Dünya Kongresi 2012 kapsamındaki basın konferansı devam etmekte. Yeni bilgiler geldikçe bu konuyu güncelleyeceğiz. Haberde, resmi basın duyurusundaki veriler kullanışmıştır.

Güncelleme: 1GB RAM, 130 gram ağırlığındaki Ascend D quad, Samsung akıllı telefonlarından %15-25 daha ucuz olacak. 2500 mAh pilli Ascend D quad XL’tan sonra 3000 mAh’lik bir modelin daha çıkabileceğinden bahsediliyor. Beyaz ve Siyah renk seçenekleri mevcut olacak.

Ascend D1, 1GB RAM, 1.5GHz hızında Texas Instruments OMAP4460 çipset, çift LED flaşlı 8MP arka, HD video çekebilen 1.3MP ön kamera, HDR efekt seçeneği, çift mikrofon, Dolby Mobile ve HSPA+ özelliklerini beraberinde getirecek.