Eski Google CEO’su Patent Davaları Hakkında Konuştu, Google InterDigital’i Satın Alarak Patent Davalarına Son Vermek İstiyor!

Mobil pazara dahil olmasıyla kısa zamanda büyük işler başaranGoogle‘ın işletim sistemi Android’in ve üreticilerinin başı uzun süredir hızlı büyümekte olan bu platformdan pay edinmek isteyen şirketlerle dertte. Başta Oracle, Microsoft veApple olmak üzere bazı şirketler Android ve Android üreticilerine patent ihlali konusunda suç duyurusunda bulunmuştu. Bu konuda Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlenen Google’ın Mobil Devrim Konferansında konuşan eski Google CEO’su yeni yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt; rakiplerinin yeni şeyler üretmek yerine onlara davalarla karşılık verdiğini söyledi.

Açılan patent davalarının ardından Microsoft’un birkaç Android üreticisiyle cihaz başı patent ücreti ödemek için anlaştığını gayet iyi hatırlıyoruz. Apple ise Android üzerinden kar etmek yerine cihazların satışını engellemek için davalarda bulunmuştu. Hatta gelen son bilgilere göre HTC‘ye karşı yaptığı suç duyurusunda 2 patentin ihlal edildiği kararı çıktı. Bu karar mahkemede sonuca bağlanarak HTC’nin nasıl cezalandırılacağına karar verilecek.

Umarız HTC cihazlarının Amerika’da yasaklanması gibi bir durum söz konusu olmaz.
HTC ve Apple arasındaki patent davaları hakkında fazla açıklamad bulunmayan Eric Schmidt’in açıklamalarından, Google’ın yalnızca üreticisinin yanında yer almayıp patent davaları sonucu ödemek zorunda olduğu ücretler konusunda da yardımda bulunacağını çıkarabiliriz.

Google’ın patent davalarının açılmasındaki başlıca sorumlu olduğunu söylemek gerekir. Zira şirketin mobil teknolojiler konusunda yeni olması üreticilerine şu sıralar zor anlar yaşatıyor. Bir süre önce Kanadalı Nortel şirketinin patent portföyüne 900 Milyon $‘lık bir teklifte bulunan Google, 6000 patenti aralarında Apple ve Microsoft’un da bulunduğu bir konsorsiyumun 4.5 Milyar $‘lık teklifinin ardından satın alamamıştı. Fakat mobil teknoloji patentleri konusunda satın alınabilecek tek şirketin Nortel olmadığını Google çok iyi biliyordu.

Bloomberg‘ün haberine göre; son anda kaçan Nortel patentlerinin ardından Google’ın bir sonraki hedefinin Pensilvanyalı kablosuz haberleşme araştırma ve geliştirmeleri yapmakta olan InterDigital‘in mobil teknoloji patent portföyü olduğu ve şirkete bir teklifte bulunduğu belirtildi. Aynı şirkete Apple’ın da bir teklifte bulunduğu söyleniyor.

Şirketin mobil teknoloji patent portföyünde 1300 patent bulunuyor. Nortel’in patentlerinden çok daha az sayıda olsalar da şirket CEO‘su William Merritt‘in Nisan ayında yaptığı bir açıklamaya göre; şirketinin patentleri Nortel’in patentlerinden daha derin ve güçlü. Ayrıca şirketin değerinin 3.1 Milyar $ olduğu söyleniyor.

Android’in inanılmaz büyüme hızı, Microsoft ve Oracle’ın bundan pay edinmek istemesi, Apple’ın ise pazardaki hakimiyetinin sona ermesi ve ilerleyen dönemlerde bu düşüşün devam etme eğilimi göstermesi şirketleri Android ve üreticilerine patent davaları açmaya itiyor. Bu durumda Eric Schmidt’in patent ihlalinin olmadığı ve davaların Google Android’in başarısından ilham alınarak açıldığını dile getirdiği cümlelerine hak vermiyor değiliz.

Sonuç olarak davaların son bulması için Google’ın bu duruma el atması şart. Bunu da en iyi mobil teknoloji patent portföyünü genişleterek yapabilir. Umarız son anda kaçırdığı Nortel patentlerinden sonra InterDigital’in patentlerini satın alarak Android üreticilerinin derdine derman olabilmeyi başarır.

müşteri hizmetleri