Samsung, Ice Cream Sandwich Güncellemesinin Galaxy S ve Galaxy Tab için Gelmeyeceğini Açıkladı!

Samsung Galaxy S ve Galaxy Tab Güncellemesi, dünya genelinde 15 Milyon satan eski amiral gemisi Galaxy S I9000 ve ilk Android işletim sistemli tablet bilgisayarı Galaxy Tab P1000‘in Android 4.0 Ice Cream Sandwich güncellemesi alamayacağını resmen açıkladı. Her iki cihaz da Samsung Nexus S ile benzer özelliklere sahip olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde Google‘ın ikinci akıllı telefonu için Android 4.0.3 güncellemesi sorunsuzca kullanıcılara ulaşmıştı.

Resmi blogu Samsung Tomorrow‘dan yaptığı açıklamada Samsung, Ice Cream Sandwich versiyonunun şu sebeplerden dolayı Galaxy S ve Galaxy Tab’de sorunsuzca çalışamayacağını öne sürdü; RAM ve ROM hafızalarının yetersizliği, TouchWiz Kullanıcı Arayüzü gibi Samsung’un kendi yazılımları, video aramalar, Samsung Widget’ları, operatör ve ülke optimizasyonları.

Android platformunun en çok satan akıllı telefonu Galaxy S için henüz 2. yılını doldurmadan yazılım desteği kesilmiş oldu. Bu habere tüketicilerin nasıl tepki göstereceğini önceden kestirmek hem bizim hem de Samsung açısından pek de zor değildi. Fakat Samsung, kendisi için kötü olan bir hamle yaparak belki de ilerleyen dönemlerdeki satışını düşürmüş oldu. Aynı durum yaklaşık 6 ay önce HTC‘nin Desire cihazı için de söz konusu olmuştu. Fakat HTC, Sense kullanıcı arayüzünün çıkartıldığı bir Gingerbread güncellemesi yayınlayarak bir nebze olsun kullanıcılarını tatmin etmeyi başarmıştı.

512MB RAM ve 2GB ROM hafızalı Galaxy S için Ice Cream Sandwich güncellemesini TouchWiz arayüzüyle sorunsuz çalıştırmak mümkün olamıyorsa, birkaç Android versiyon güncellemesinden sonra 1GB RAM ve 2GB ROM hafızalı Galaxy S II de yazılımsal güncelliğini yitirecektir. Hemen hemen aynı RAM ve ROM hafızalarına sahip Sony Ericsson’un 2011 yılı Xperia serisinin Mart ve Nisan aylarında son versiyona yükseleceğini hatırlatalım.

Sonuçta kaybeden Samsung olacaktır. Tüketiciler, Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olmasının nimetlerinden yararlanarak birkaç yıl daha güncel versiyonu kullanmaya devam edebilecektir. Hatta hemen şimdi ziyaret ederek Galaxy S için hazırlanmış Ice Cream Sandwich Custom ROM’ları inceleyebilirsiniz.