Google, Bu Sonbahar’da Android 5.0 Versiyonlu Birden Fazla Nexus Cihazı Piyasaya Sürecek!

Google‘ın saf tecrübesiyle geliştirilen Nexus serisi çok yakında büyük değişime uğrayacak. 2010 yılından beri her yıl tek üreticiden çıkan bir Nexus akıllı telefonu çeşitli perakendeciler ve operatörler aracılığıyla satışa sunuldu. Bunun yanı sıra bazı modeller Nexus serisine mensup olmamasına karşın yazılım güncellemeleri Google tarafından sağlandı.

Android işletim sisteminin orjinal haliyle yer aldığı bu cihazlar, tüketiciye seçim yapabileceği geniş bir ürün yelpazesi sunmuyordu. Üstelik operatörler tarafından değişime uğrayan modeller, güncellemelere daha geç kavuşuyordu. Fakat The Wall Street Journal‘in güvenilir kaynaklarına göre; arama motoru devi bu yıl beş üreticiyle anlaşarak geliştireceği Nexus cihazlarını direk kendi mağazasından satışa sunacak!

Yakın zamanda son akıllı telefonu Galaxy Nexus‘u 399 Dolar’dan Play Store’da listeleyen Google, ekosisteminin önde gelen üreticileriyle ilişkilerini geliştirerek dizginleri eline alacak. Yeni Android sürümlerinin bu üreticilere daha erken ulaşması ile mevcut cihazlar çok daha erkenden güncellenebilecek.

Geçmişte, orjinal Android’i kendi geliştirdikleri arayüzlerle kaplayan üreticiler hem yazılım yükseltmeleri üzerinde daha fazla vakit harcıyor hem de cihazın işlevselliğini orjinal arayüze göre kısıtlamış oluyordu. Farklılaştırılmış arayüzler yerine donanım üzerinde özelleştirme yapılmasını isteyen Google, Ice Cream Sandwich’te olduğu gibi sadece belirli bir donanıma değil, birçok donanım materyaline destek sunacak.

Ortaklık kurulan üreticiler arasında ASUS, Samsung, HTC, Sony, Motorola ve LG’nin yer alabileceğini tahmin ediyoruz. Şükran Günü’nde Google tarafından satışa sunulacak Nexus ürünleri sadece akıllı telefonlardan oluşmayacak, saf Android arayüzünün kullanıldığı tablet bilgisayarlar da geliştirilecek.

Nexus cihazlarının Play Store üzerindeki satışı Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarında gerçekleştirilecek. Android 5.0 Jelly Bean versiyonunu taşıması beklenen telefon ve tabletlerde farklı donanım konfigürasyonları kullanılacak.

Yenilikler dizisinin başlangıcı olarak görülen bu adımın, Android yazılımı ve uygulamalarındaki Google hakimiyetini güçlendirmek ve Motorola’nın 12 Milyar Dolar karşılığında satın alınmasının ardından diğer üreticilerle olan ilişkilerin kesilmeyeceğini, aksine daha da gelişeceğini göstermek için atıldığı düşünülüyor.

Artık orjinal Android arayüzü ile üreticilerin kendi yazılımları arasında seçip yapabilecek, mevcut cihazlarımızı daha erken güncelleyebileceğiz. Android ekosistemi ve cihazlarında gerçekleşecek yenilikler ile ilgili açıklamalar 27 Haziran’da başlayacak Google I/O 2012 konferansında yapılacak. Google’ın bu önemli etkinliğini merakla bekliyoruz.

Nexus serisini genişletip, gelecek Android sürümlerini daha çok üreticiye açacak olan Google, umarız bir an önce mobil platformu ve cihazlarında beklenen stabiliteyi sağlayabilir.